საქართველოს პრეზიდენტი სტუდენტებს შეხვდა
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ივანე ჯავახიშვილის  სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა. პრეზიდენტი სტუდენტებს ქვეყნის ახალ გამოწვევებზე ესაუბრა და უმაღლესი განათლების კუთხით დაგეგმილი ახალი ინიციატივები გააცნო.
მიხეილ სააკაშვილმა ყურადღება გაამახვილა სტუდენტთა დასაქმების საპრეზიდენტო საზაფხულო პროგრამა ,,Summer Job’’-ზე, რომელიც მიზნად ისახავს საზაფხულო არდადეგების დროს, 20 ივლისიდან 20 აგვისტოს ჩათვლით, საქართველოს მთელს ტერიტორიაზე 25 000 სტუდენტის დასაქმებას. სტუდენტები ერთი თვის განმავლობაში იმუშავებენ და ხუთასლარიან ანაზღაურებას მიიღებენ. სტუდენტებს სამოცდაათამდე სფეროდან შეეძლებათ სამუშო ადგილების არჩევა, კერძოდ: სახელმწიფო დაწესებულებებში, ბიზნეს და არასამთავრობო სექტორებში, იურიდიულ კომპანიებში, მუზეუმებში, საავადმყოფოებში, თვითმართველობის ორგანოებში და ა.შ. პროექტი საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება, ის მრავალჯერად ხასიათს ატარებს და მომავალშიც გაგრძელდება.
სტუდენტთა წახალისების მიზნით, საუკეთესო სტუდენტებისთვის ამოქმედდება საერთაშორისო საზაფხულო ბანაკები, ყოველწლიურად ათასი წარჩინებული სტუდენტი გაემგზავრება და მონაწილეობას მიიღებს ევროპის სხვადასხვა ქვეყნების საზაფხულო ბანაკებში.
სტუდენტებისთვის ასევე მოქმედებს სასწავლო-სამაგისტრო პროგრამა DRF-ი, რომლის ფარგლებში სტუდენტებს საშუალება ეძლევათ მაგისტრატურაში სწავლა  მსოფლიოს წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში განაგრძონ.  აღნიშნულ პროგრამაში 2012-2013 სასწავლო წლისთვის პრიორიტეტულ მიმართულებებად ინჟინერია, ინფორმაციული ტექნოლოგიები, ზუსტი მეცნიერებები და არქიტექტურა განისაზღვრა. პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლია საქართველოს ყველა მოქალაქეს, რომელსაც მოპოვებული აქვს ბაკალავრის ხარისხი და მისი ასაკი არ აღემატება 40 წელს. სწავლისა და უცხოეთში ცხოვრების ხარჯებს სახელმწიფო სრულად აანაზღაურებს.
სტუდენტთა დასაქმების, მათი წახალისებისა და უცხოეთში სწავლების პარალელურად ქვეყნისთვის ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს საქართველოს უმაღლესი განათლების ინფრასტუქტურის განვითარება და საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისი სწავლების დანერგვაა. სწორედ, ამ მიზანს ემსახურება  2012 წელს ბათუმში  ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დაარსება, რომლის ძირითადი მიმართულებები ტექნოლოგიური, საინფორმაციო და საინჟინრო დისციპლინები იქნება.
უნივერსიტეტი აღიჭურვება ამერიკული სტანდარტების შესაბამისი ტექნოლოგიებითა და ინფრასტუქტურით. ამ მიზნის მისაღწევად საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აგრძელებს თანამშრომლობას  ამერიკის შეერთებული შტატების წამყვან უნივერსიტეტებთან. ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი სამომავლოდ ბაკალავრის, მაგისტრისა და დოქტორის ხარისხის დამადასტურებელ დიპლომებს გასცემს. ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დიპლომებს საერთაშორისო აღიარება ექნება, მსაგავსი უმაღლესი სასწავლებელი პირველია მთლიანად პოსტსაბჭოთა სივრცეში.
საინფორმაციო ტექნოლოგიების ეპოქაში  საქართველოში  ტექნოლოგიების განვითარებას უდიდესი მნიშვნელობა ენიჭება, ამ პროცესში სტუდენტობას წამყვანი როლი აქვს. სწორედ, ამიტომ ყველა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება უსადენო ინტერნეტით (Wi-Fi) აღიჭურვება.  ყველა სტუდენტს საშუალება ექნება უფასოდ ისარგებლოს უსადენო ინტერნეტით და გაიღრმავოს ცოდნა.

The President emphasized the students’ employment program for the summer holidays, “Summer Jobs”, which aims to employ 25,000 students from around the country during the summer holidays, from 20 July to 20 August. Students will be employed for a period of 1 month and will receive a monthly allowance of approximately 500GEL. The jobs students may participate involve work in about 70 different fields. The list of proposed options include: state agencies, business and non-governmental sector, legal companies, museums, hospitals, self-government institutions and etc…The project is being implemented in close cooperation with Georgian Chamber of Commerce and will continue in the future as well.
The best students will be encouraged to attend international summer camps, which will annualy host thousands of excellent students from Georgia.
Students are also presented with opportunity to take MA courses at world leading universities in the framework of the DRF program. For the 2011-2012 academic year, priorities were assigned to the following fields: engineering, IT, exact and natural sciences, and architecture. Every Georgian citizen with a BA degree who is younger than 40 can participate in the project. Tuition and accommodation expenses will be fully covered by the Georgian government.
Along with students’ employment and encouragement, the number one priority for the country is the development of higher educational infrastructure and the introduction of modern education. The establishment of Batumi Technological University, for example serves to educate a new generation of students in technological disciplines, IT, and engineering.
The University will be equipped with the most recent equipment and infrastructure available. For the aforementioned reason MES continues cooperation with US leading Universities. Batumi Technological University will issue BA, MA and PhD diplomas in the future. The diplomas issued by Technological University will be internationally recognized. Such a progressive university has no precedence in Post-Soviet countries.
The development of
informational technologies is very crucial and students play a leading role in
these processes. All higher educational institutions will be equipped with Wi-Fi internet connestions. Every student will have
access to wireless internet in order to deepen his/her knowledge.
Along with highlighting and eplaining these innovations, the President responded to the students’ questions as well.