დიმიტრი შაშკინი მეთორმეტეკლასელ აზერბაიჯანელ და სომეხ მოსწავლეებს შეხვდა
საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამა, რომელიც ეთნიკური უმცირესობებისთვის უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობის გაზრდას გულისხმობს,  გრძელდება.
დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მეთორმეტეკლასელ აზერბაიჯანელ და სომეხ მოსწავლეებს შეხვდა და პირადად გააცნო  პროგრამასთან დაკავშირებული დეტალები, მინისტრმა აბიტურიენტთა  შეკითხვებსაც უპასუხა.
ახალი პროგრამით ყოველწლიურად უფრო მეტი არაქართულენოვანი აბიტურიენტი სარგებლობს, 2010 წელს კი, მათი რიცხვი  მხოლოდ სამი იყო. პროგრამა სრულფასოვნად გასულ წელს ამოქმედდა და მის ფარგლებში 300-მდე აბიტურიენტმა მხოლოდ უნარები ჩააბარა, ქართული ენა შეისწავლა და 2011-2012 სასწავლო წლიდან უკვე აკადემიურ პროგრამებზე სასურველ ფაკულტეტზე გააგრძელა სწავლა. ისინი დაფინანსებას ზოგად უნარებში აღებული ქულების მიხედვით იღებენ.
პროექტის ფარგლებში სამინისტროს წარმომადგენლები მთელი წლის განმავლობაში ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რაონებში მოსახლეობასთან სისტემატიურ შეხვედრებს აწარმოებდნენ  და იმ პროექტებს აცნობდნენ, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო მათი სრულყოფილი განათლებისა და თვითრეალიზების ხელშეწყობის მიზნით ახორციელებს.
სახელმწიფო ენის ცოდნა და ამ ენაზე უმაღლესი განათლების მიღება ბევრად უმარტივებს არაქართულენოვან მოსახლეობას საკუთარ ქვეყანაში წარმატებული კარიერის შექმნას. ამ ფაქტზე ისიც მეტყველებს, რომ ყოველდღიურად იზრდება მომავალი თაობის ინტერესი დაეუფლონ სახელმწიფო ენას და ერთიანი ეროვნული გამოცდები ქართულ ენაზე ჩააბარონ.

Minister met with Azeri and Armenian 12th graders
Today, the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, met Azeri and Armenian 12th graders at Tbilisi State University and discussed with them the details of the program.
The program was fully launched last year and up to 300 entrants benefited from it; in comparison, only three students participated in the program in 2010. The students receive state funding according to the results of their general ability test; their state grants are retained for the full duration of the students' academic studies.
This program, supporting the ethnic minority entrants in receiving a higher education, is one of the priority programs of the Ministry. Representatives of the Ministry regularly organize meetings in ethnic minority regions in order to promote this program.
Receiving a higher education in native language proves to be an effective mean of building a career for the ethnic minority population. More students are taking an interest to study the state language in order to take the unified exams in the Georgian language.