ტრენინგი - „არაფორმალური განათლების აღიარება“
სახელმწიფოს ერთ-ერთი პრიორიტეტი პროფესიული განათლების განვითარებაა. შრომის ბაზრის მოთხოვნების საპასუხოდ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროფესიული განათლების კიდევ უფრო გაძლიერებასა და ხელშეწყობას გეგმავს. სამინისტროს ინიციატივით, სტუდენტებთან ერთად ნებისმიერ მსურველს ეძლევა პროფესიული განათლების მიღების და მისი გაღრმავების შესაძლებლობა.
არსებული რეგულაციები უპრეცენდენტო საშუალებას აძლევს იმ ადამიანებს,  რომლებსაც უმაღლესი პროფესიული განათლება არ მიუღიათ, მაგრამ პრაქტიკული საქმიანობით დიდი გამოცდილება აქვთ შეძენილი, მაგალითად, მზარეული, კონდიტერი, გიდი, დურგალი, სამკერვალო ნაწარმის სპეციალისტი, სტილისტი, ღონისძიებათა მომწყობი, მეღვინე, კომპიურეტული გრაფიკოსი, IT, ზეინკალი, მემინანქრე, იუველირი, თექის ხელოსანი. მათ შეუძლიათ მიმართონ მათთვის სასურველ პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებას, სადაც მათი არაფორმალური განათლების აღიარება მოხდება. ეს ადამიანები პროფესიული დიპლომის მქონე პროფესიონალები გახდებიან და თავიანთი განათლებით შეძლებენ ზუსტად უპასუხონ დღევანდელი შრომის ბაზრის გამოწვევებსა და მოთხოვნებს, დასაქმდნენ და მიიღონ მაღალანაზღაურებადი სამუშაო.
განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ჩატარებული ტრენინგი - „არაფორმალური განათლების აღიარება“ - ამ მოთხოვნების გამოძახილია. ტრენინგზე ცენტრის  წარმომადგენლებმა  პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის განმახორციელებელი კერძო და სახელმწიფო  საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებთან ერთად განიხილეს არაფორმალური პროფესიული განათლების აღიარების რეკომენდაციების პროექტი,   მასში შესატანი ცვლილებები და დამატებების მომზადება-გათვალისწინების საკითხები.
მონაწილეებმა იმსჯელეს არაფორმალური პროფესიული განათლების აღიარების პროცედურის ეტაპებზე, მასში მონაწილე პირთა როლებსა და პასუხისმგებლობებზე, პროცესის სამართლიანობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მექანიზმებზე და მის  სამართლებრივ შედეგებზე.
ტრენინგის შემდეგ, მონაწილეები შეძლებენ პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის სწავლის შედეგების განსაზღვრას, შესაბამისი შეფასების მეთოდებისა და ინსტრუმენტების შემუშავებას.

Training “Recognition of the Informal Education”
One of the priorities of the state is the development of vocational education. Based on the labor market, the Ministry of Education and Science of Georgia plans more development of the nation's vocational education. Based on the initiative of the Ministry, everyone can pursue a vocational education and develop his/her skills.
These regulations give a unique chance to those who have no higher education, but have accumulated great experience as part of their work, for example, cooks, guides, joiners, jewelers, information technicians, wine-makers, metal craftsmen, and felt craftsmen. Such people can apply to vocational education institutions, where their previous informal education will be recognized and rewarded. These people are professionals with professional diplomas and they are able to respond challenges and requests of today’s labor market and get well paid jobs.
Training about this “Recognition of the Informal Education” ws conducted by the National Center for Educational Quality Enhancement. During the training the center discussed recommendations forthe project, as well as the preparation of amendments and supplements.
The training's participants discussed stages of recognition of the informal education, responsibilities of the persons involved, mechanisms to ensure transparency and fairness of the process, and its legal consequences.
After the training, participants will be able to determine the professional education program, outcomes, appropriate assessment methods, and tooldevelopment.