პრეზიდენტმა სტუდენტებს ახალი პროექტების დაწყება მიულოცა
მიხეილ სააკაშვილი უმაღლესი და პროფესიული განათლების სტუდენტებს შეხვდა და საზაფხულო დასაქმების პროექტის მნიშვნელობაზე ესაუბრა. პრეზიდენტმა,ასევე უმნიშვნელოვანესი უწოდა პროფესიული განათლების ვაუჩერულ დაფინანსებაზე გადასვლას. 20 მარტიდან სახელმწიფო, ყველა მსურველს, რომელიც სწავლას პროფესიულ კოლეჯში განაგრძობს, ათასლარიანი ვაუჩერით დააფინანასებს. რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოში განათლების ხელმისაწვდომობა კიდევ უფრო გაიზრდება.
რაც შეეხება, ასევე საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული სტუდენტთა საზაფხულო დასაქმების პროგრამა ”Summer Job”-ს, ის საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ზაფხულის არდადეგების პერიოდში 2012 წლის 20 ივლისს ამოქმედდება 20 აგვისტომდე გასტანს. მასში მონაწილეობა საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტების ბაკალავრიატის სტუდენტებს შეუძლიათ. სტუდენტთა რეგისტრაცია მხოლოდ ინტერნეტით  20 მარტიდან 20 აპრილამდე განხორციელდება.
პროექტის ფარგლებში  ოცდახუთი ათასი სტუდენტი დასაქმდება და მათი ხელფასი 500 ლარი იქნება. სურვილის შემთხვევაში, სტუდენტი შეთავაზებული 70-მდე სამუშაო სახეობებიდან სასურველ ერთ ვაკანსიას აირჩევს. პროგრამა ”Summer Job" მიზნად არ ისახავს სტუდენტის დასაქმებას პროფესიის მიხედვით თუმცა, სტუდენტის პროფესია შესაძლოა აღმოჩნდეს ვაკანტური ადგილების ნუსხაში, ძირითად ნაწილს  კი, არა პროფესიის მიხედვით მოუწევთ დასაქმება იმ მარტივი მიზეზით, რომ მისი პროფესია შესაძლოა არ იყოს დამსაქმებლების მიერ შემოთავაზებული და მოთხოვნილი.
მნიშვნელოვანია, სტუდენტმა საზაფხულო არდადეგები ნაყოფიერად გამოიყენოს. ამგვარი პრაქტიკა დანერგილია და წარმატებით ხორციელდება დასავლეთის ქვეყნებში.  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტში  სახელმწიფო უწყებები და კერძო სექტორია ჩართული.

The President congratulated the higher and vocational education students on the beginning of new projects
Mikheil Saakashvili met with students of higher and vocational education institutions and discussed with them the importance of students’ employment project. The President also highlighted the importance of the voucher based financing system of vocational education. From March 20, the state is offering 1,000 GEL vouchers to every person who is interested in taking vocational education programs.
The president-initiated program for students’ employment, “Summer Jobs,” will start in all regions of Georgia on July 20, and will last till August 20. All bachelor students of authorized higher education institutions of Georgia are able to take part in students’ employment program. Students’ registration will be open from March 20 till April 20.
In the scope of the program, 25,000 students will have a chance to be work summer jobs. Their salary will be 500 GEL. Students will be able to choose the job of their interest out of 70 career categories.
The project “Summer Job” aims to facilitate students’ qualification enhancement and capacity development in fields they are seeking for employment in the future. Additionally, their earned income will aid them in funding their own education or enable them to save some for travel, vacations, etc…