პროფესიული განათლების სოციალურად დაუცველი სტუდენტები სწავლას პირველი მაისიდან შეუდგებიან
ამ დროისათვის, თბილისის, ქობულეთისა და ქუთაისის საინფორმაციო ცენტრებში  1490 ადამიანი  შემდეგ მიმართულებებზე დარეგისტრირდა:  ტურიზმი, სამშენებლო, სოფლის მეურნეობა, ინფორმაციული ტექნოლოგიები, საინჟინრო  და სხვა.
დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ პროფესიულ კოლეჯში „სპექტრი“ სამშენებლო ფაკულტეტის სოციალურად დაუცველი მომავალი სტუდენტები მიიყვანა და ის გარემო გააცნო, სადაც ისინი პირველი მაისიდან სწავლას შეუდგებიან.
”სპექტრში” წელს სამშენებლო მიმართულების რამდენიმე ახალი კურსი ამოქმედდა, ახალი სასწავლო კურსის კლას-კაბინეტები აღჭურვილია CATERPILLAR(CAT)-ის  უახლესი სიმულატორებით და LINCOLN ELECTRIC-ის თანამედროვე შედუღების აპარატებითა და ხელსაწყოებით. სასწავლებელი  საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის პროფესიონალებს ამზადებს და უზრუნველყოფს მათ დასაქმებას.
”სპექტრში” შემდეგი საგანმანათლებლო პროგრამები ხორციელდება: ფართო პროფილის მშენებელი, გზის მშენებელი, დურგალი, კალატოზი, მებათქაშე, სანიტარულ–ტექნიკური მომსახურეობა, ამზომველ–გეოდეზისტი,  მხაზველ–ამზომველი, განათებისა და ძალური ქსელების ელექტრო–მემონტაჟე,  მაცივრებისა და კონდიციონერების ოსტატი, ავტომექანიკოსი–ზეინკალი, ინფორმაციული ტექნოლოგიების ტექნიკოს–ოპერატორი, ბუღალტერ–მოანგარიშე, მდივან–რეფერენტი, მობილური ტელეფონების შემკეთებელი, პერსონალური კომპიუტერის მომსახურე და შემკეთებელი მექანიკოსი და სხვ.
პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა  რეგისტრაცია და მათი ვაუჩერული დაფინანსება თბილისის, ქუთაისისა და ქობულეთის საინფორმაციო ცენტრებში ერთდროულად მიმდინარეობს. ვაუჩერით სრულად  სოციალურად დაუცველი სტუდენტები, ასევე, მიმდინარე წლის ცხრაკლასდამთავრებულები და მეთორმეტეკლასელები ფინანსდებიან, რომელთაც სკოლის დამთავრების შემდეგ გადაწყვიტეს დაეუფლონ პროფესიულ განათლებას.

Currently, 1,490 people have registered in the Tbilisi, Kutaisi and Kobuleti Information centers. They have chosen from the following fields of studies: tourism, construction, agriculture, IT technologies, engineering.
Today, First Deputy Minister Koka Sepherteladze invited the prospective students of Spektri vocational college and presented them to the staff of the institution.
For this year, the college has launched several new courses. Classrooms for these new courses have been equipped with the latest simulators from Caterpillar and modern welding devises of Lincoln Electric, unique tools that have no comparison in Georgia and were purchased with funding from the USAID Vocational Education project.
The following education programs operate in “Spektri”: road builder, carpenter, bricklayer, plasterer, sanitary-engineer, circuit installer of lightning and power mains, auto mechanic, refrigerating system and air conditioning system technician, IT operator, accountant-book keeper, office manager, personal computer server and etc.
“Spektri” cooperates with Georgian and foreign businessmen, development companies, producers and other sectors.
Students from socially vulnerable families and active 9th and 12th graders who have decided to proceed with their education at vocational educational institutions will be fully financed by the Ministry.