საჯარო სკოლების დირექტორთა შესარჩევი კონკურსი დაიწყო
საგამოცდო პროგრამა რამდენიმე მიმართულებას მოიცავს: საკანონმდებლო ბაზა, სასწავლო პროცესის ორგანიზება და შეფასება სასწავლო გეგმის მიხედვით, სკოლის ფინანსური მართვა, ლოგიკური მსჯელობა და ადამიანური რესურსების მენეჯმენტი.
კონკურსანტებს ელექტრონული გამოცდის ჩასაბარებლად 2 საათი და 30 წუთი ეძლევათ. კონკურსში მონაწილეობას, დირექტორების მოვალეობის შემსრულებელთა გარდა, ის მოქალაქეებიც იღებენ, რომელთაც უმაღლესი განათლება აქვთ, მაგრამ აქამდე სკოლის დირექტორად არ უმუშავიათ.
საჯარო სკოლების დირექტორების შესარჩევი კონკურსი ორ ეტაპად ტარდება. პირველი ეტაპის, კომპიუტიზირებული გამოცდის წარმატებით გადალახვის შემთხვევაში, დირექტორობის მსურველი მეორე ეტაპს, გასაუბრებას გაივლის.  თითოეული მათგანი გასაუბრებაზე სამინისტროს მიერ დაკომპლექტებული კომისიის წინაშე პრეზენტაციას წარადგენს.
ორეტაპიანი კონკურსის შედეგად შერჩეული პირები სპეციალურ სერტიფიკატებს მიიღებენ, რის საფუძველზეც, მათ დირექტორობის უფლება 7 წლის ვადით მიენიჭებათ. სკოლებში ვაკანტურ ადგილებზე მათი წარდგენა კი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების საფუძველზე მოხდება, რის შემდეგაც  თითოეული კანდიდატის არჩევაზე გადაწყვეტილებას სკოლის სამეურვეო საბჭო მიიღებს.
მასწავლებლის სახლში მიმდინარე კონკურსს დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე და სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გია მამულაშვილი აკვირდებოდნენ.

Examination program encompasses several directions: legislative base, organization of the teaching process and curriculum related assessment, school financial management, logical thinking and human management.
Contestants are given 1 hour and 30 minutes for the electronic examination. Along with acting school principles, citizens with higher education diplomas and with no prior working experience in school principle position are welcome to apply.
School principle selection contest will be performed in two stages. After successful completion of the computerized examination in the first stage, principle candidates will go through interview process. Each of the candidates will have to make presentation to the selection board manned with MES representatives.
Successful candidates who pass the both stages of the selection process will receive specific certificate with authentication of principle candidate status valid for 7 years. Upon Minister’s decree the candidates will be proposed for the vacant school principle positions, after that it is the responsibility of the school board to make nominations.
The First Deputy Minister, Koka Seperteladze and the head of Teacher Professional Development Center, Giga Mamulashvili has observed the ongoing contest today.