საქართველოს პრეზიდენტმა ქობულეთში ახალი პროფესიული კოლეჯი გახსნა
ქობულეთში თანამედროვე სტანდარტების პროფესიული კოლეჯი „ახალი ტალღა“ ამოქმედდება. გარემონტდა და უახლესი აპარატურითა და ტექნიკით აღიჭურვა სასწავლო კორპუსი და სახელოსნოები, სტუდენტებისთვის აშენდა სასტუმროს ტიპის საერთო საცხოვრებელი და რესტორანი. კოლეჯი ყველა  მსურველს საშუალებას აძლევს ისწავლოს, იშრომოს, გახდეს პროფესიონალი და თავისსავე რეგიონში დასაქმდეს.
მორიგი თანამედროვე პროფესიული კოლეჯი დღეს, საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა გახსნეს.
პროფესიულ კოლეჯში „ახალი ტალღა“   სპეციალობები  აჭარის რეგიონის ეკონომიკური განვითარების  პრიორიტეტული გეგმიდან  გამომდინარე შეირჩა შემდეგ საგანმანათლებლო პროგრამებზე: მძიმე სამშენებლო ტექნიკის (ავტოგრეიდერი, სატვირთველი და ჰიდრავლიკური ექსკავატორი) ოპერატორი,  ამწის მემანქანე, თაბაშირმუყაოს სპეციალისტი, ელექტრიკოსი, სამაცივრო მოწყობილობების ტექნიკოსი, სარესტორნო საქმის მწარმოებელი, სასტუმრო საქმის მწარმოებელი, მზარეული, კონდიტერი, ტუროპერატორი (აგრო-, ეკო-, და ა.შ. ტუროპერატორი), ბარმენი და სხვა.
სამინისტროს დაფინანსებით, კოლეჯი  საგანამანათლებლო პროგრამების შესაბამისი თანამედროვე მატერიალურ-ტექნიკური ბაზითა და საჭირო ინვენტარით აღიჭურვა. პრაქტიკული სწავლებისათვის მოწყობილია და ფუნქციონირებს სხვადასხვა ლაბორატორია და სახელოსნო.
გადამზადდნენ და ამჟამადაც მიმდინარეობს  კოლეჯის პედაგოგთა ტრეინინგები. მომზადდა დამსაქმებლების მოთხოვნის შესაბამისი სტანდარტები და საგანმანათლებლო პროგრამები. შედეგად, დიდია კოლეჯისადმი რეგიონის მოსახლეობის ინტერესი. ამჟამად, კოლეჯში  500-ზე მეტი სტუდენტია დარეგისტრირებული. რეგისტრაციისა და 1000 ლარიანი ვაუჩერის გაცემის პროცესი ჯერ კიდევ მიმდინარეობს.

New vocational college “Akhali Talga” was opened by the President of Georgia Mikhail Saakashvili and Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Saakashvili in Kobuleti. School buildings have been refurbished with modern equipments. New hostel has also been built at the college. The students of the region will be able to study and become professional in their own region.
Kobuleti Professional College “Akhali Talga” offers specialties mainly in those fields that are priority for the region: tourism business, hotel management, tour guide, cook, receptionist, barman, among others.
The teachers of the college have passed several trainings. The college developed new educational programs that meet modern recruitments. More than 500 students already registered at the educational programs of the college. The process of issuing 1000 GEL worth education vouchers is still underway.
Development of vocational education system is the priority for the Ministry of Education and Science of Georgia. Ministry rehabilitates the vocational colleges throughout Georgia and equips them with up-to-date technologies. 75 % of graduates of vocational colleges are already employed.