საჯარო სკოლები School Box-ით აღიჭურვება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო რეფორმის ფარგლებში ახალ პროექტს ანხორციელებს - მალე საჯარო სკოლები სპეციალურად შერჩეული და დატესტილი აპარატურისაგან შემდგარი School Box-ით აღიჭურვება. ყუთში ჩატვირთული თანამდეროვე სისტემა სტაბილურ და უსაფრთხო ინტერნეტკავშირს უზრუნველყოფს და სკოლებს დამატებითი ელექტრონული სერვისების განხორციელებაში დაეხმარება.
School Box-ის აწყობა კომპიუტერულ ქარხანა ”ალგორითმში” მიმდინარეობს. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი ქარხანას ეწვია და აწყობის პროცესს პირადად გაეცნო. ქარხანაში 100-მდე პროფესიონალი სპეციალურ ყუთებში თანამედროვე სისტემას ამონტაჟებს. რამდენიმე კვირაში School Box-ი 1500 სკოლას დაურიგდება.
წელს პირველად, საატესტატო გამოცდები სწორედ ახალი სისტემის გამოყენებით ჩატარდება. ახალი სასწავლო წლიდან კი, სკოლებში სასწავლო და შეფასებითი პროცესი სქულ ბოქსების დახმარებით, ელექტრონულად წარიმართება. სკოლები, მასწვლებლები, მოსწავლეები ინფორმაციას ონლაინ რეიჟიმში მიიღებენ. ახალი სისტემა სკოლებს ასევე დაეხმარება  ჰქონდეთ მჭიდრო ონლაინკავშირი.
ახალი სისტემის დანერგვა სკოლებში ეტაპობრივად განხორციელდება. პროექტი ასევე ითავლისწინებს სკოლების ინფრასტრუქტურულ რეაბილიტაციასაც, წელს 10 000-მდე ახალი კომპიუტერი შევა სკოლებში.

Public Schools will be equipped with School Boxes
The Ministry of Education and Science of Georgia has been implementing a new project in the frames of the recent reforms. In the nearest future Public Schools will be equipped with carefully selected and tested School Boxes. The modern system installed in the box will enable stable and safe internet communication and assist schools with execution of additional electronic services.
“School Box” is assembled in Georgia, at local factory “Algoritmi”. Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini has visited the factory today and got introduced to the assemble process. Almost 100 professional employees install special modern system in the boxes. In the following weeks “School Boxes will be distributed to 1500 schools.
The new system will be introduced gradually. The project also foresees rehabilitation of school infrastructure. 10,000 new computers will be distributed to schools in the current year.