173-ე საჯარო სკოლას გმირის სახელი ეწოდა
თბილისის №173 საჯარო სკოლას რუსეთ-საქართველოს ომში დაღუპული გმირის ვახტანგ გზირიშვილის სახელი მიენიჭა. დღეს, ამ ფაქტის ამსახველი მემორიალური დაფა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ და საქართველოს შეიარაღებული ძალების წარმომადგენლებმა გახსნეს. ამავე დღეს, №173 საჯარო სკოლაში ვახტანგ გზირიშვილის სახელობის სკვერი გაიხსნა, სადაც  სტუმრებმა  გმირის ხსოვნის აღსანიშნავად ხეები დარგეს.
ვახტანგ გზირიშვილი ცხინვალის რეგიონში იბრძოდა, იგი 8 აგვისტოს სამხედრო დავალების შესრულების დროს დაიღუპა. სიკვდილის შემდეგ მას ვახტანგ გორგასლის პირველი ხარისხის ორდენი მიენიჭა. 23 აპრილს ვახტანგს 24 წელი შეუსრულდებოდა.
173-ე საჯარო სკოლის უფროსკლასელებმა, ვახტანგ გზირიშვილისა და მასთან ერთად 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომში დაღუპული გმირების ხსოვნისადმი მიძღვნილი მუსიკალურ-ლიტერატურული კომპოზიცია წარმოადგინეს, გაიხსენეს ვახტანგ გზირიშვილისა და მასთან ერთად მებრძოლი მეომრების ცხოვრებისა და ბრძოლის  ეპიზოდები  და ზოგიერთი მათგანი თეატრალიზირებულად წარმოადგინეს. ღონისძიებას ვახტანგ გზირიშვილის დედა ესწრებოდა.

№173 Public School was given the name of the Hero
Tbilisi №173 Public School was given the name of the Hero, Vakhtang Gzirishvili, who deceased in Russian-Georgian War. Deputy Minister of Education and Science of Georgia and the representatives of Georgian Armed Forces have unveiled the Memorial, dedicated to this specific fact. On the same day, V. Gzirishvili Square was opened in №173 Public School, where the guests planted trees to pay tribute to the fallen soldier.
Vakhtang Gzirishvili fought in Tskhinvali region. He passed away during accomplishment of his task. He was awarded V. Gorgasali Medal of Honor. Vakhtang would have celebrated his 24th birthday on April 23.
Senior students of №173 Public school presented musical-literary composition, dedicated to the memory of Vakhtang Gzirishvili and other fallen soldiers fighting next to him in Russian-Georgian War in 2008. They have recalled life episodes of Vakhtang Gzirishvili and his peers and staged some of them. Vakhtan Gzirishvili’s mother has also attended the event.