კერძო სკოლებთან ერთად ახალი პროექტი ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და  ჯანმრთელობის, შრომისა  და სოციალური დაცვის მინისტრმა ზურაბ ჭიაბერაშვილმა  სოციალურად დაუცველი პირველკლასელები ლუკა გულედანი, ალექსანდრე ქუმსიაშვილი და ლიზი ნანავა  კერძო სკოლაში მიიყვანეს, სადაც ისინი 15 სექტემბრიდან სწავლას დაიწყებენ. ”თბილისის მწვანე სკოლაში” მინისტრებმა მოსწავლეებს  პირადად   გააცნეს  გარემო, სადაც მომავალში ისწავლიან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ჯანმრთელობის, შრომისა  და სოციალური დაცვის სამინისტროსთან ერთად, ახალ პროექტს იწყებს. 2012-2013 სასწავლო წლიდან პირველკლასელები სოციალურად დაუცველი ოჯახებიდან საუკეთესო კერძო სკოლებში უფასოდ დაიწყებენ სწავლას. პროექტი იმ მოზარდებს შეეხებათ, რომელთა ოჯახისთვის მინიჭებული ქულა  57 000 ქვემოთაა ან რომელთა ოჯახებიც განსაკუთრებულ თანადგომას საჭიროებენ.
ახალი პროექტი, ძირითადად იმ კერძო სკოლებში განხორციელდება, რომელთაც  საჯარო სკოლები შეიძინეს და მათი რეაბილიტაცია მოახდინეს,  გადახდილი თანხა კი, ახლომდებარე სკოლების ინფრასტუქტურის განვითარებას მოხმარდა.  გარდა ამისა, კერძო სკოლაში მუდმივად რჩება ის უფასო კონტინგენტი, რომელიც აქ საჯარო სკოლის შესყიდვამდე სწავლობდა.  თანამედროვე სტანდერტებით აღჭურვილ კერძო სკოლაში ახალი კონტიგენტის მიღებისას უპირატესობა სოციალურად დაუცველი ოჯახების მოსწავლეებს ენიჭებათ.
“თბილისის მწვანე სკოლამ” გასულ წელს შეიძინა 134-ე საჯარო სკოლა და დღეს ინფრასტრუქტურით საქართველოში ერთ-ერთი საუკეთესოა. სკოლას ორი თანამედროვე ბიბლიოთეკა, უახლესი ტექნიკით აღჭურვილი სასწავლო ოთახები და ლაბორატორიები აქვს. სკოლაში ფუნქციონირებს მანდატურის სამსახური, ავტონომიური დაცვისა და უსაფრთხოების თანამედროვე სისტემა. სკოლა  უმაღლესი რანგის სერტიფიცირებული პედაგოგებითაა დაკომპლექტებული. ეზოში განლაგებულია ჩოგბურთის კორტი, ღია სპორტული მოედნები, კალათბურთის დარბაზი, კაფეტერია, ღია ფანჩატურები და სკვერები. ”თბილისის მწვანე სკოლის”  სოციალურად დაუცველი მოსწავლეები იმავე პრივილეგიებით ისარგებლებენ, რომლითაც კერძო სკოლის მოსწავლეები სარგებლობენ.

A New Project Will be Launched Together with Private Schools
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, together with the Minister of Labor, Health and Social Affairs, Zurab Tchiaberashvili visited private school “Tbilisi Green School” with first form schoolchildren Luka Guledani, Aleksandre Kumsiashvili and Lizi Nanava. Children are from vulnerable families and they will study at “Tbilisi Green School” from September 15.
Ministry of Education and Science with the Ministry of Labor, Health and Social Affairs starts new project from 2012-2013 academic years. Georgian private schools will give an opportunity to children from vulnerable families to study at private schools, receive high quality education and use the modern infrastructure without tuition fees. This project is for those children, whose families need special support.
According to the new project, studying at private schools will be the privilege for the talented, motivated schoolchildren as well as for certain part of society. The schools will make decisions on selection and number of admitted schoolchildren on their own. By the Minister’s decision, Georgian government and the Ministry of Education and Science will support the development of private schools.
Previous year “Tbilisi Green School” purchased Tbilisi Public School N134 and today is the best one with the infrastructure. School has to modern libraries, classrooms and labs, operates resource officers and modern security service. The school is fully adapted to the environment. Vulnerable children will get same privileges, as other children in the “Tbilisi Green School”.