ინგლისურისა და კომპიუტერის ინტეგრირებული გამოცდა დაიწყო
დღეს, სერტიფიცირებული პედაგოგები  ინგლისურისა და კომპიუტერის ინტეგრირებულ გამოცდას აბარებენ. გამოცდის წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში პედაგოგი ხელფასზე  დანამატის სახით 125 ლარს მიიღებს ხოლო ის, ვინც საუკეთესო 25%-ში მოხვდება ხელფასი 1000 ლარი გაუხდებათ. გამოცდა წელს მეორედ ტარდება და მასში 2000-ზე მეტი სერტიფიცირებული პედაგოგი მონაწილეობს. საგამოცდო ტესტით ერთდროულად მოწმდება როგორც ინგლისურის, ისე კომპიუტერის ცოდნა. მასწავლებელი გამოცდას კომპიუტერის საშუალებით აბარებს.
ინგლისურისა და კომპიუტერის ინტეგრირებული გამოცდის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე, სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი და სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გია მამულაშვილი აკვირდებოდნენ.
გამოცდის მიზანია შემოწმდეს, შეუძლია თუ არა პედაგოგს პროფესიული განვითარებისა თუ სწავლების პროცესისთვის საჭირო ინფორმაციის მოძიება, რომელიც მხოლოდ ინგლისურ ენაზეა ხელმისაწვდომი. ამისათვის პედაგოგს ინტერნეტის გამოყენება და კომპიუტერული საოფისე პროგრამების ფლობა მოეთხოვება.
მასწავლებელთა სერტიფიცირების მიზანი მათი კვალიფიკაციის ამაღლება და ხელფასების ზრდაა. საბოლოოდ სერტიფიცირებული მასწავლებლების სახელფასო სქემა ასეთია: სერტიფიცირების დანამატი 75 ლარი; დამატებით ინგლისურისა და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში - 200 ლარი; ისინი, ვინც ინგლისურის და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემდეგ საუკეთესო 25%-ში ხვდებიან, ხელფასი 1000 ლარი გაუხდებათ; პედაგოგებს კი, რომლებიც საბუნებისმეტყველო საგნებში ლაბორატორიულ გამოცდას ჩააბარებენ, ხელფასი კიდევ 75 ლარით გაიზრდებათ.

Integrated examination in the English Language and Computer Literacy has started
Today, certified teachers will take integrated exam in the English language and computer literacy. Those teachers who successfully pass the exam will receive surplus to their salaries in the amount of 125GEL; those with highest scores, identified in top 25% after having passed integrated exams will receive augmented salary up to 1000GEL. The examination will be held for the second time this year with enrollment of more than 2000 certified teachers. The integrated examination tests both English language and computer literacy.
The integrated exams have been observed by the First Deputy Minister, Koka Seperteladze, Nead of National Examinations Center, Maia Miminoshvili and Head of Teacher professional Development Center, Gia Mamulashvili.
The examination aims to explore teachers’ capabilities to search for the information relevant to the schooling process, only available in the English language and thus develop his/her proficiency. For the abovementioned, a teacher is required to possess general computer skills.
Teachers’ certification process is designed to increase teachers’ qualification and their salaries. Certified teacher salary scheme is as follows: certified teachers will receive supplemental allowance in the range of 75GEL; successfully passed exams in the English language and computer will be remunerated with 200GEL; those with highest scores, identified in top 25% after having passed integrated exams will receive augmented salary up to 1000GEL. Teachers who will take lab exams will get additional 75GEL.