ირინე ქურდაძემ ”ჩაღლარის” ოლიმპიადაში გამარჯვებულები დააჯილდოვა
ოლიმპიადაში, რომელიც 27 აპრილს საქართველოს პრეზიდენტმა და პარლამენტის თავმჯდომარემ  გახსნეს, 31 ქვეყნის წამომადგენლები მონაწილეობდნენ.
ნორჩ მეცნიერთა და გამომგონებელთა საერთაშორისო ოლიმპიადა  საქართველოს პრეზიდენტის პატრონაჟითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება. მასში გამომგონებლური და შემოქმედებითი  ნიჭით დაჯილდოებული VII-XII კლასელი მოსწავლეები მონაწილეობენ. ოლიმპიადა “ჩაღლარის” სასწავლო დაწესებულებების ორგანიზებით იმართება,  ყოველწლიურად იზრდება კონკურსში მონაწილე ქვეყნების რიცხვი და  მათემატიკის, ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიის, ინფორმატიკისა და საინჟინრო სფეროებში მოსწავლეების მიერ წარმოდგენილი პროექტების რაოდენობა.
ოლიმპიადა, რომელიც მეექვსე წელია ეწყობა, წელს ყველაზე გრანდიოზულია. წინა წლებთან შედარებით, წელს მასში კიდევ უფრო მეტი ქვეყნის წარმომადგენელი მონაწილეობს.

Irine Kurdadze awarded the winners of Chaglar Olympiad
The Olympiad was opened on April 27th by the President of Georgia and Chairman of the Parliament of Georgia and representatives of 31 different countries took part in it.
The competition is held under the patronage of the President and with support of the Ministry of Education and Science of Georgia and is restricted to 7th through 12th grade participants.
International Young Inventors Project Olympiad is organized by Chaglar Educational Institutions, the number of participating countries increases every year, participants are especially interested in submitting the projects in Math, Physics, Chemistry, and Biology.
Foreign participants of the Olympiad live in Georgian host families and getting familiar with Georgian culture and traditions. Participants also share their diverse experience during their stay in Georgia.
The Olympiad is being held for the sixth time, this year it has attracted more participants compared to the previous years.