კონკურსში ”Imagine Cup” გამარჯვებული გუნდი ავსტრალიაში გაემგზავრება
Microsoft-ის საინფორმაციო ტექნოლოგიების  კონკურსში ”Imagine Cup” გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, USAID-ს მისიის ხელმძღვანელმა  საქართველოში სტივენ ჰაიკინმა, მაიქროსოფთ საქართველოს გენერალურმა მენეჯერმა დავით ასათიანმა გამარჯვებული გუნდები დააჯილდოვეს. პირველ ადგილზე გასული გუნდი „Greenbytes“ 2012 წლის 6-10 ივლისს  ავსტრალიაში მსოფლიო ფინალზე გაემგზავრება, სადაც წარმატების შემთხვევაში,  25 000 დოლარს პრიზის სახით მიიღებს. საპრიზო ადგილზე გასულმა გუნდებმა ფასიანი პრიზები კომპანია „ალგორითმისაგანაც” მიიღეს.
პროექტი  საქართველოს ეკონომიკის სხვადასხვა დარგების, მათ შორის საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო დარგის, კონკურენტუნარიანობის ზრდას ემსახურება. კონკურსში ”Imagine Cup” საქართველომ წელს პირველად მიიღო მონაწილეობა. კონკურსის თემა იყო სამყარო, სადაც ტექნოლოგია  მსოფლიოს აქტუალური პრობლემების მოგვარების პროცესშია ჩართული. გამარჯვებული გუნდის მიერ წარმოდგენილი პროექტი ქალაქის დასუფთავების პროცესის გაუმჯობესებას ეხებოდა.
”Imagine Cup”-ში მონაწილეობა 16 წლის ზემოთ ნებისმიერ სტუდენტს ან მოსწავლეს შეეძლო. რეგიონალური ფინალი 28 აპრილს გაიმართა და მასში 10 საუკეთესო გუნდი მონაწილეობდა. კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და  USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა და მისი ორგანიზატორები „მაიქროსოფთ საქართველო“ და სამინისტროს „განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა“ არიან. მხარდამჭერებს შორისაა ასევე  ”სინგულარ ჯგუფი”, ”ალგორითმი” და USAID-ის პროექტი ეკონომიკური აღმავლობის ინიციატივა, რომელიც გამარჯვებული გუნდის ავსტრალიაში გამგზავრებას უზრუნველყოფს.

The winning team of “Imagine Cup” competition will travel to Australia
The winners of the Microsoft "Imagine Cup" were reveled today. Today, the Minister, Dimitri Shashkini, Mission Director for the U.S. Agency for International Development’s (USAID) programs in Georgia, Stephen Haykin and Microsoft Georgia General Manager, David Asatiani awarded the winning team. The winning team will take a trip to Sydney, Australia next July to compete at the Imagine Cup 2012 Worldwide Finals. If the team wins, it will receive a cash prize ($25 000).
The participating teams also received presents from Company Algorithm.
The Microsoft "Imagine Cup" is the world’s premier student technology competition. This year, Georgia was invited to join the contest.
In 2012, the competition addressed the following theme: Imagine a world where technology helps solve the toughest problems.
School students older than 16 were eligible to participate in the competition. The first round was held from the 7th of March till the 15th of April. The regional final was organized on 28th of April and 10 teams participated in it.
The contest was arranged with support of Ministry of Education and Science and USAID.
Organizers  include: Microsoft Georgia, and the EMIS of Ministry. The competition is supported in part by USAID’s Economic Prosperity Initiative (EPI), “Singular Group” and Company Algorithm.