პროფესიული სტუდენტების ახალი ნაკადი სწავლას 7 მაისიდან შეუდგება
პრეზიდენტის ინიციატივით წელს პირველად, პროფესიული განათლება ვაუჩერულ დაფინანსებაზე გადავიდა. სახელმწიფო, ყველა მსურველს, ვინც  პროფესიულ კოლეჯში სწავლას გადაწყვეტს ათასლარიანი ვაუჩერით აფინანსებს. ახალი პროექტის ფარგლებში, პირველ რიგში სოცილაურად დაუცველი სტუდენტები დაფინანსდნენ, 7 მაისიდან საქართველოს მასშტაბით 15 პროფესიულ კოლეჯში 2000-მდე სოციალურად დაუცველი სტუდენტი  ისწავლის. ამიერიდან, ყველა მსურველს აქვს შესაძლებლობა ისწავლოს, იშრომოს, გახდეს პროფესიონალი და დასაქმდეს.
დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი და იმერეთის გუბერნატორი ლაშა მაქაცარია ქუთაისში პროფესიულ კოლეჯ ,,იბერიას’’ ეწვივნენ. 7 მაისიდან ამ კოლეჯში ახალი პროექტის ფარგლებში დაფინანსებული 360 სტუდენტი დაეუფლება დურგლის, ზეინკალ-სანტექნიკოსის, ელექტრიკოსოს, ძრავის შემკეთებლის, მკერავის, სასტუმრო საქმის მწარმოებლის, ინფორმაციული ტექნოლოგის, გრაფიკოსის, მზარეულის, მღებავის, მეფილე - მომპირკეთებელის, სარესტორნო საქმის მწარმოებელის, შემდუღებელის და სხა პროფესიებს.
დიმიტრი შაშკინმა კოლეჯის სტუდენტებთან ერთად სასწავლო სახელოსნოები დაათვალიერა. მინისტრმა სიმბოლურად თავადაც შეასრულა ის სამუშაოები, რასაც მომავალი დურგლები და ზეინკლები შეასრულებენ.
ახალი პროქტის ფარგლებში, წლის განმავლობაში  ვაუჩერული დაფინანსებით 7 000 ადამიანი ისწავლის. ვაუჩერით სრულად ფინანსდებიან სოციალურად დაუცველი სტუდენტები, ასევე, მიმდინარე წლის ცხრაკლასდამთავრებულები და მეთორმეტეკლასელები, რომელთაც სკოლის დამთავრების შემდეგ გადაწყვიტეს დაეუფლონ პროფესიულ განათლებას.

A new waive of vocational students will start their studies from May 7
The voucher funding system has been introduced in vocational education this year, by the initiative of the President.
From 2012, all citizens of Georgia who want to master new profession at vocational college will be provided with voucher of 1000 GEL.
The students from socially vulnerable families received funding in the first place; from May 7th, up to 2000 students will commence their studies at 15 vocational colleges.
Today, the Minister Dimitri Shashkini and the governor of Imereti region, Lasha Makatsaria visited a vocational college” Iberia” in Kutaisi.  As a part of the above mentioned initiative, 360 students will start their studies and pursue various specialties from May 7th at “Iberia”.
The Minister Shashkini also visited the workshops and performed those works that will be completed by the prospective craftsmen.
Overall, 7000 persons will be trained in the scope of a new program. Along with the persons from socially vulnerable families, funding will be provided to those school students who complete the basic or secondary level of education and decide to pursue a vocational education.