“საქართველოს აზერბაიჯანელ სტუდენტთა ასოციაციის” ყრილობა გაიმართა
ყრილობის მუშაობაში მონაწილეობდნენ საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე დავით ბაქრაძე და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ სურგულაძე.
“საქართველოს აზერბაიჯანელ სტუდენტთა ასოციაციამ” ყრილობაზე მათ მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში წარმოადგინა, აგრეთვე ორგანიზაციის თავჯდომარემ სამირა ისმაილოვამ სტუმრებს ორგანიზაციის მიღწევები  და 3 წლის სტრატეგია გააცნო.
ყრილობის ორგანიზებაში მონაწილეობდნენ ეთნიკური აზერბაიჯანელები, რომლებიც პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროგრამის ,,ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” ფარგლებში გახდნენ სტუდენტები და დღეს, სახელმწიფო ენაზე ეუფლებიან თავიანთ მომავალ პროფესიებს.
ეთნიკური უმცირესობების საზოგადოებაში ინტეგრირების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახორციელებს პროექტს, რომლითაც ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე საქართველოს მოქალაქე აზერბაიჯანელი და სომეხი აბიტურიენტები უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხვისას სპეციალური კვოტებით სარგებლობენ - ისინი მხოლოდ ზოგადი უნარების გამოცდას მშობლიურ ენაზე (აზერბაიჯანულად და სომხურად) აბარებენ, ერთი წლის განმავლობაში  ქართულ ენას ინტენსიურად სწავლობენ და შემდეგ წელს სასურველ ფაკულტეტზე სწავლას, უკვე უმაღლესი განათლების მისაღებად აგრძელებენ.
ასობით სომეხი და აზერბაიჯანელი აბიტურიენტი წელს არჩევანს სამინისტროს მიერ დანერგილ ამ პროგრამაზე აკეთებს, მაშინ როდესაც პროექტის დასაწყისში მხოლოდ 3-4 მსურველი იყო.

“Association of Azeri Students in Georgia” held its 1st congress in Tbilisi
Chairman of Parliament Davit Bakradze and Deputy Minister of Education and Science of Georgia Nodar Surguladze participated in the congress.
During the congress, Chairman of Association of Azeri Students in Georgia, Samira Ismailova held the presentation on achievements of the Association, as well as on the 3 year strategy of the organization.
Those Azeri students, who have been participants of the President’s initiated program “Georgian Language for Future Success” also, took part in the congress.
In order to support the social integration of ethnic minorities, Ministry of Education and Science of Georgia is implementing the project according to which, quotas are defined specially for Azeri and Armenian entrants for the 2012 national unified exams. They are asked to take a general ability test in their own languages (Azeri and Armenian), on the basis of which the students are enrolled at preparatory programs. Furthermore, Azeri and Armenian students will take a yearlong intensive course in the Georgian Language; afterwards, they will be enrolled at the universities of their choice.