დღეს, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო თბილისის №14 და №16 საჯარო სკოლის უფროსკლასელებმა დაათვალიერეს. მათ მასპინძლობა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი ჩახნაშვილმა და ბიუროს ხელმძღვანელმა გიორგი ხიზანიშვილმა გაუწიეს.
პროექტი საქართველოს განათლების მინისტრის დიმიტრი შაშკინისა და სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს უფროსის გიორგი ხიზანიშვილის ინიციატივით ხორციელდება.
ბიუროში არსებულ ლაბორატორიებში მოსწავლეები ექსპერტების დახმარებით უშუალო მონაწილეობას იღებენ დაქტილოსკოპიური, ბალისტიკური, დოკუმენტების ტექნიკური და ხელწერის ექსპერტიზის ცდების ჩატარებაში.
მოსწავლეები ვირტუალურად მოგზაურობენ ბიოლოგიური ექსპერტიზის დეპარტამენტში, სადაც ლაბორატორიის უცხო DNM მასალით დაბინძურების თავიდან აცილების მიზნით შესვლა აკრძალულია.
სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ექსპერტებს ახალი აპარატურის მეშვეობით თანამედროვე, ხარისხიანი, რაც ყველაზე მთავარია სწრაფად და ეფექტურად მუშაობის საშუალება აქვთ. ბიუროში მოქმედი მუშაობის პრინციპი და ტექნიკური აღჭურვილობა საერთაშორისო სტანდარტებზეა დამყარებული. სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო მსგავსი სახის საგანმანათლებლო ღონისძიებებს მომავალშიც გააგრძელებს.

The students are getting familiar with activities of National Forensics Bureau
Today, the schoolchildren of Tbilisi public schools №14 and 16 had opportunity to visit the Bureau. They were guided and hosted by the Deputy Minister, Giorgi Chakhnashvili and the chair of the Bureau,Giorgi Khizanishvili.
The students with the assistance of experts participated in demonstrative tests of Trace Evidence, Ballistic and Finger-Prints examination and virtually traveled in Forensics Biological Department, were the entrance is prohibited to avoid the pollution from strange DNA.
The experts of National Forensics Bureau perform modern, quality and most important fast and effective work with the use of cutting edge technology. The working principles and technical equipment in the Bureau is based on the International Standards. Total 2500 students visited National Forensics Bureau during three years. The Bureau will continue similar educational activities in future.