ეროვნული შეფასება ქართულ ენაში ეთნიკური უმცირესობების სკოლებში
ეროვნული შეფასება არის ფართომასშტაბიანი კვლევა, რომლის მიზანია ქვეყანაში ზოგადი განათლების ხარისხის შეფასება. ჩატარებული ეროვნული შეფასება კი მიზნად ისახავს, დაადგინოს, რამდენად წარმატებულია არაქართულენოვან საჯარო სკოლებში 2011-2012 სასწავლო წელს განხორციელებული რეფორმები.
პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროექტი - „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ - ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში წარმატებით მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებშიც არაქართულენოვან მოსწავლეებს სახელმწიფო ენის შესწავლაში მოხალისე ქართულენოვანი პედაგოგები ეხმარებიან. ქართული ენის გაძლიერებულად შესასწავლად კი სპეციალურად მათთვის  ქართული ენის სახელმძღვანელო შეიქმნა.
სკოლები შეირჩა მთელი საქართველოს მასშტაბით, შემთხვევითობის პრინციპით. ეროვნულ შეფასებაში მონაწილეობა მიიღო 73 არაქართულენოვანი საჯარო სკოლის 1000-მა პირველკლასელმა, მათმა მშობლებმა, ქართული ენის 100-მა მასწავლებელმა და 100 ქართულენოვანი მოხალისე და სკოლების დირექტორებმა (73).
ეროვნული შეფასებისას მოსწავლეებმა შეასრულეს ტესტური დავალებები და შეავსეს კითხვარი. სპეციალური კითხვარები შეავსეს ეროვნული შეფასების უფროსმა მონაწილეებმა (მშობლებმა, ქართული ენის მასწავლებლებმა, ქართულენოვანმა მოხალისეებმა და დირექტორებმა), სადაც გამოხატეს თავიანთი დამოკიდებულება ქართული ენის სწავლებისა და გატარებული რეფორმების მიმართ.
ეროვნული შეფასების შედეგად გამოვლინდება, რამდენად ეფექტურია არაქართულენოვან სკოლებში დანერგილი სიახლეები, როგორია მოსწავლეთა აკადემიური მიღწევების დონე ქართული ენის შესწავლის მხრივ, როგორია შეფასებაში მონაწილე ჯგუფების დამოკიდებულება გატარებული რეფორმების მიმართ. ივნისის დასაწყისიდან მომზადდება ანგარიში, დასკვნები და რეკომენდაციები.

National Assessment Held in Georgian in Ethnic Minority Schools
The National Assessment is a far-reaching research project aimed at assessing the quality of general education of Georgia. The goal of the National Assessment held among the first graders was to determine the success of the 2011-2012 reforms at non-Georgian public schools.
The project “Georgian for Future Success”, initiated by the President is being successfully carried out in the regions populated by ethnic minorities. The project is designed to help non-Georgian students learn the official language by sending Georgian volunteer teachers to these regions. In order to strengthen Georgian language education, special Georgian textbooks were created for this project.
Schools were randomly selected throughout Georgia.  1,000 first graders of 73 non-Georgian schools, their parents, 100 Georgian language teachers, 100 Georgian volunteer-teachers and 73 school principals took part in the National Assessment.
For the National Assessment schoolchildren took tests and filled out a questionnaire. Special questionnaires were also filled out by the adult participants (parents, Georgian language teachers, volunteer teachers and principals) who expressed their opinions about Georgian language education and the implemented reforms.
As a result of the National Assessment, the effectiveness of the reforms at these non-Georgian schools, students’ academic achievements in Georgian and the opinions of the participants regarding the reforms were identified.  Starting in the beginning of June, the report, conclusions and recommendations will be ready.