მეთორმეტეკლასელებისთვის პრეტესტი მიმდინარეობს
თბილისის №89-ე საჯარო სკოლაში პრეტესტის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე და სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი გაეცნენ. კოკა სეფერთელაძის განცხადებით, პრეტესტი, ერთი მხრივ,  დამატებითი შესაძლებლობაა მოსწავლეებისთვის, ტესტური დავალებების ნიმუშებს და კომპიუტერულ სისტემას გაეცნონ, მეორე მხრივ კი, გამოსცადონ საკუთარი შესაძლებლობები და გამოსაშვები გამოცდების წინ გენერალური რეპეტიცია გაიარონ.
19 მაისს პრეტესტი  09:00 საათზე ქართული ენისა და ლიტერატურის ტესტირებით დაიწყო, რომლის დასრულების შემდეგ მოსწავლეებმა უცხო ენის, ისტორიისა და  გეოგრაფიის დავალებებზე იმუშავეს.
20 მაისის განრიგის მიხედვით კი, მოსწავლეები ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიის და მათემატიკის ტესტებზე იმუშავებენ.
პრეტესტის დასრულების შემდეგ, 21 მაისს მეთორემეტეკლასელებისთვის საატესტატო გამოცდები დაიწყება, რომელიც 30 მაისს დასრულდება.

The Pre-test Is Being Held for the 12th Graders
The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepertveladze and the Director of the National Examination Center Maia Miminoshvili observed the pre-test at Tbilisi Public School № 89. According to Koka Sepertveladze, pre-test gives the schoolchildren opportunity to find out the sample tests and computer system for the High School Exams and also try their abilities and take a rehearsal.
On May 19, at 9:00 am, the pre-test started in Georgian Language and Literature. Exams in History, Geography and Foreign Languages were after Georgian.
On May 20, according to the schedule, students will take exams in Physics, Math, Chemistry and Biology.
On May 21, after finishing the pre-test, High School Exams will start for the 12th graders that will last till May 30th.