ამერიკული აკადემიის კურსდამთავრებულებს დიპოლომები გადაეცათ
საქართველოს  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი ჩახნაშვილი და აშშ-ს ელჩი საქართველოში ჯონ ბასი გივი ზალდასტანიშვილის სახელობის ამერიკული აკადემიის 2012 წლის კურსდამთავრებულთათვის დიპლომების გადაცემის ცერემონიალს დაესწრნენ. მინისტრის მოადგილემ სკოლის დამთავრება მიულოცა ახალგაზრდებს და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა.
ამერიკულ აკადემიას წელს 45 მეთორმეტეკლასელი ამთავრებს, ბევრი მათგანი სწავლას აშშ-ს, დიდი ბრიტანეთისა და ევროპის წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში განაგრძობს, მაგრამ საქმიანობის დაწყებას ისინი  მშობლიურ ქვეყანაში გეგმავენ.
ამერიკული აკადემია 2001 წელს ქართველმა ბიზნესმენმა, გივი ზალდასტანიშვილმა დააარსა. აკადემიას 350-მდე კურსდამთავრებული ჰყავს, მათი უმრავლესობა ჰარვარდის, იელის, პრინსტონის, კოლუმბიის, ბრაუნისა და ემორის უნივერსიტეტებში, ამერიკის სამხედრო და საზღვაო აკადემიებში, მილანში ბოკონის უნივერსიტეტში, პარიზში ამერიკის უნივერსიტეტში, ლონდონში ეკონომიკისა და პოლიტიკურ მეცნიერებათა სკოლაში, შოტლანდიაში სენტ ენდრიუსის,   ედინბურგის უნივერსიტეტებსა  და მრავალ სხვა ამერიკისა და ევროპის უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობენ.
გასულ წელს საქართველოს  განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 2010 წლის საუკეთესო კერძო სკოლად სწორედ,  გ.ზალდასტანიშვილის სახელობის აკადემია დაასახელა. თანამედროვე დასავლური პედაგოგიური მეთოდოლოგიის დანერგვასთან ერთად, აკადემიის ერთ-ერთი უპირველესი მიზანია, ღრმად და საფუძვლიანად შეასწავლოს მოსწავლეებს საქართველოს ისტორია და კულტურა, ჩაუნერგოს საქართველოს ისტორიული და კულტურული მემკვიდრეობისადმი პატივისცემა და სიყვარული.

Graduates of American Academy were awarded diplomas
Deputy Minister congratulated the graduates on completion of the studies and wished them success in their future endeavors.
This year, American Academy has 45 graduates; many of them plan to continue their studies abroad at the higher educational institutions of the US, the UK. Nevertheless, they hope they will be able to start their careers in Georgia.
American Academy was founded in 2001 in Tbilisi by Guivy Zaldastanishvili, Georgian businessman. It has 290 alums, attending colleges and universities throughout the US, the UK, Europe, and in Tbilisi, at institutions like Harvard, West Point, Middlebury, Williams, WPI, Bard, American University in Paris, CEU, Bocconi, and St. Andrews University in Scotland.
Last year, Guivy Zaldastanishvili American Academy was nominated as the best private school in Georgia by the Ministry of Education and Science of Georgia. Academy applies modern innovative pedagogical methods in the learning process, at the same time; it pays a great attention to the teaching of Georgian History and Culture.