მასწავლებლების გათავისუფლება არ იგეგმება
მინისტრის განცხადებით, იგი რეგიონებში ხშირად ხვდება პედაგოგებს, რომელთა თქმით, ბოლო პერიოდში  გახშირდა შემთხვევები, როდესაც მათ ხვდებიან პოლიტიკოსები და ატყობინებენ, რომ თითქოს სამინისტრო და ხელისუფლება მასწავლებელთა გათავისუფლებას გეგმავს.
დიმიტრი შაშკინი ამ ინფორმაციას სიცრუეს უწოდებს. მასწავლებლებთან კონტრაქტს აფორმებს სკოლის ადმინისტრაცია. მინისტრის განცხადებით, იგი ყველა  დირექტორს შეხვდა და მათი მხრიდან არავითარი შემცირება არ იგეგმება.
მინისტრმა კიდევ ერთხელ განმარტა, რომ სერტიფიცირების პროცესი 2014 წლის ჩათვლით არის ნებაყოფლობითი, ყველა მასწავლებელს შეუძლია რამდენჯერმე გავიდეს გამოცდაზე და გაიაროს სერტიფიცირება. გამოცდის შედეგი არის კონფიდენციალური და იგი არ მოქმედებს მის სამსახურზე. შედეგი მხოლოდ ხელფასზე აისახება.
მასწავლებლის სახლი სწორედ სასერტიფიკაციო გამოცდებისთვის ამზადებს პედაგოგებს. ტრენინგები თბილისის პარარელურად, ქუთაისის მასწავლებლის სახლსა და საქართველოს სხვა რეგიონებშიც მიმდინარეობს.  მასწავლებლის სახლში ტრენინგების გავლა ნებისმიერი მსურველისთვის უფასოა. სეციალურად ტრენინგებისთვის გამოყოფილი 10 აუდიტორია აღჭურვილია საჭირო აპარატურით. პედაგოგებს აქ კვალიფიკაციის ასამაღლებლად ყველა პირობა აქვთ შექმნილი.

The teachers will not be dismissed
According to the Minister, he regularly meets the teachers in the regions; during these meetings, some teachers express concerns about their alleged dismissal.
Mr. Dimitri Shashkini assured the teachers that no one was going to fire them. The school administration itself, concludes an agreement with the teachers. The Minister himself met the school principals and they did not confirm the information on the alleged dismissal of the teachers.
During the meeting, the Minister, reiterated that the certification process of the teachers is voluntary till 2014.  All teachers can retake the exams and obtain certificate afterwards, the exam results are not disclosed to a third person, the outcome will be reflected on the teachers’ salary only.
The Teachers House prepares the teachers for the certification exams, the trainings are being held in Tbilisi and Kutaisi and are offered free of charge. The training rooms are equipped with all necessary facilities.