საატესტატო გამოცდების შედეგები
2011-2012 სასწავლო წლის საატესტატო გამოცდები წარმატებით დასრულდა.  მოსწავლეებმა  თავიანთი შესაძლებლობები 8 საგანში გამოსცადეს. გამოსაშვები გამოცდებში ათასობით ადამიანი იყო ჩართული. გამოცდების ორგანიზება და მაღალ დონეზე ჩატარება სამინისტროს  გამოცდების   ეროვნული ცენტრისა და  სამინისტროს განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის თანამშრომლებმა უზრუნველყვეს. მნიშვნელოვანია, რომ მიუხედავად გატარებული საკადრო პოლიტიკისა საატესტატო გამოცდებს საფრთხე არ შექმნია და მაღალი შედეგებით დასრულდა.
მიმდინარე წელს გამოსაშვებ გამოცდებში მონაწილეთა მხოლოდ 5%-ზე ნაკლებმა ვერ გადალახა ბარიერი(5.5), მაშინ როდესაც გასულ წელს 17%-მა ვერ დაძლია საატესტატო გამოცდები, რომელზედაც, მინისტრის გადაწყვეტილებით, სამ საგანში ბარიერი  დაწეული იყო და  5.2-ით განისაზღვრებოდა.
საატესტატო გამოცდები გასული წლის მსგავსად წელსაც  ,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელით ჩატარდა. გამოცდების უხარვეზოდ წარმართვა და მისი ტექნიკური უზრუნველყოფა სამინისტროს განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემამ განახორციელა. ყველა საგამოცდო ოთახში ჩართული იყო  ვიდეო კამერები და ხმის ჩამწერი აპარატურა. პროცესს 2000-ზე მეტი მეთვალყურე და 600  IT სპეციალისტი აკვირდებოდა.
საატესტატო გამოცდებში 41 ათასამდე მოსწავლე იღებდა მონაწილეობას.  საგნების მიხედვით საშუალო 8 ქულა დაფიქსირდა, რაც ძალიან მაღალი მაჩვენებელია.  შედეგების საბოლოო სტატისტიკა ასეთია:
ბარიერი ვერ გადალახა:
2012 წელს      2011 წელს
ქართული ენა  და ლიტერატურა           1%                       20%
უცხო ენა                                                    3%                       20%
ისტორია                                                    1%                       10%
გეოგრაფია                                                1%                       10%
ფიზიკა                                                        3%                       25%
ქიმია                                                           1%                        25%
ბიოლოგია                                                 1%                       10%
მათემატიკა                                                1%                        20%
2011-2012 სასწავლო წლის საატესტატო გამოცდების წარმატება  პირველ რიგში სწავლის ხარისხის გაუმჯობესებამ, უცხო ენის, საბუნებისმეტყველო და ტექნიკური საგნების სწავლების გაძლიერებამ, გაზრდილმა მოტივაციამ, სკოლებში „აინშტაინის ლაბორატორიების“ დანერგვამ განაპირობა. წელს მაღალი აკადემური მოსწრება აჩვენეს არაქართულენოვანი სკოლების მოსწავლეებმაც. მათგან ბარიერი მხოლოდ 10%-მა ვერ გადალახა, რაც ნიშნავს, რომ პროგრამა ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის”, რომელიც პრეზიდენტის მიერ არის ინიცირებული, წარმატებით მიმდინარეობს.
სამინისტროს ძალისხმევით საჯარო სკოლები 11 ათასი ახალი კომპიუტერით აღიჭურვა, წელს პირველად, გამოცდები 1500 ახალი School Box-ის თანამედროვე სისტემის გამოყენებით ჩატარდა, რომელიც სტაბილურ, უსაფრთხო ინტერნეტკავშირს უზრუნველყოფდა.
სამინისტროში  ასევე შექმნილი იყო გამოცდების საორგანიზაციო შტაბი, რომელშიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ერთად, ჩართულები იყვნენ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსებისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროები.
ასევე შეუფერხებლად და მაღალ დონეზე ჩატარდება ერთიანი ეროვნული გამოცდებიც. ამის გარანტი სამინისტრო და გამოცდების ეროვნულ  ცენტრის ახალი ხელმძღვანელობაა.

Results of high school leaving exams
School leaving exams of 2011-2012 academic year have been successfully completed. School students had to test their abilities in 8 subjects. Thousand of personnel have been involved in the exams. High standards at school leaving exams were facilitated by NAEC and EMIS. It is important to mention that notwithstanding recent structural changes the exams were conducted smoothly, without interference and concluded with high results.
The minimal competency barrier (5.5) has been crossed by less than 5% in the current year, whence 17% could not overcome minimal competency barrier 5.2, determined by the Minister.
Similar to last year high school exams have been conducted with CAT model. Technical facilitation and maintenance was provided by EMIS. Every CAT classroom was equipped with surveillance cameras and voice recorders. The examination process was observed by more than 2000 observers and 600 IT specialists.
Over 41,000 school students participated in the school leaving exams. The average score marked per subject was 8, considered to be the highest indicator. The final results of school leaving exams are as follows:
The minimal competence barrier was not crossed:
2012  year                           2011 year
Georgian language and literature             1%                                        20%
Foreign language                                      3%                                        20%
History                                                      1%                                        10%
Geography                                                1%                                        10%
Physics                                                      3%                                        25%
Chemistry                                                  1%                                        25%
Biology                                                      1%                                        10%
Mathematics                                              1%                                        20%
The success of school leaving exams for 2011-2012 academic year has been primarily determined by enhancement of quality of education and intensification of teaching of foreign languages, natural sciences and technical subjects, increase in motivation and introduction of “Einstein” labs at schools. Non-Georgian school students have shown high results at high school exams as well. Only 10% of non-Georgian school students could not cross the minimal competency barrier that speaks for the outstanding success and efficiency of the program “Georgian language for future success” initiated by the president of Georgia.
Public schools of Georgia have been equipped with 11,000 new computers by the Ministry. For the first time this year examinations have been conducted with a help of 1500 new school boxes, enabling stable and secure internet connection.
The examination organizational group was established at the Ministry with participation of the Ministry of Labor, Health and Social Protection, Ministry of Energy and Natural Resources and Ministry of Internal Affairs.
The Ministry and the new leadership of the National Examinations Center guarantee that national unified exams will be conducted smoothly and in compliance with high standards.