შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთათვის თბილისის საჯარო სკოლებში საპილოტე პროექტი წარმატებით დასრულდა. სასტუმრო ”რედისონში” პროექტის ”სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა ჩართვა ფიზიკურ აღზრდასა და სპორტში” შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, გაეროს ბავშვთა ფონდის, არასამთავრობო ორგანიზაციების, თბილისის საჯარო სკოლების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
პროექტი განხორციელდა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გაეროს ბავშვთა ფონდთან (UNICEF) თანამშრომლობით და ფინანსური მხარდაჭერით.
საპილოტე პროექტი ”სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა ჩართვა ფიზიკურ აღზრდასა და სპორტში” თბილისის  ხუთ საჯარო სკოლაში (№10, №180, №21, №87, №60) განხორციელდა, სადაც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე 100-ზე მეტი მოსწავლე სწავლობს. პროექტის მიზანს წარმოადგენდა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა აქტიური მონაწილეობა როგორც ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის გაკვეთილებში, ასევე სხვადასხვა სპორტულ აქტივობაში და მათთვის თანაბარი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა.
პროექტი 2011-2012 სასწავლო წელს დაიწყო. ეროვნულ სასწავლო გეგმაზე დაყრდნობით, საპილოტე სკოლების სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებისათვის შეიქმნა ინდივიდუალური სასწავლო გეგმები, რომლებიც  თითოეული მოსწავლის შესაძლებლობებსა და საჭიროებებს   ითვალისწინებს.  ინდივიდუალური გეგმების  მიხედვით მიმდინარეობს და მომავალშიც გაგრძელდება მოსწავლეთა სპორტის გაკვეთილებში ჩართვა.
პროექტის ფარგლებში:  გადამზადდა ხუთივე  სკოლის სპორტის ყველა პედაგოგი, სპეცპედაგოგი და ფსიქოლოგი; მთელი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა სამუშაო შეხვედრები და სემინარები როგორც პედაგოგებთან და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებთან,  ასევე მათ მშობლებთან;  ხუთივე საპილოტე სკოლას დაურიგდა სპეციალური სასპორტო ინვენტარი. გარდა ამისა, მომზადდა: სატრენინგო მოდულები და მცირე ტერმინოლოგიური ლექსიკონი სპორტის მასწავლებლებისათვის, საინფორმაციო ბუკლეტი და პლაკატი, პროექტის  გამოცდილების  საფუძველზე მომზადდა ზოგადი რეკომენდაციები სპორტის მასწავლებელთათვის, რომლითაც პედაგოგები მომავალშიც ისარგებლებენ.
ღონისძიებაზე გაიმართა პროგრამის მიმდინარეობის და შედეგების ამსახველი ფლეშ-ალბომის პრეზენტაცია. პროექტის შემაჯამებელ კონფერენციაში  მონაწილეობა მიიღო ”კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის” წარმომადგენელმა რატი იონათამიშვილმა, რომელმაც პროექტის ფარგლებში სემინარები ჩაუტარა საპილოტე სკოლების სპორტის მასწავლებლებსა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეებს.
ღონისძიების ბოლოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და ზოგადი განათლების განვითარების დეპარტამენტის უფროსმა ნათია ჯოხაძემ და გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში ნადა მარასოვიჩმა სერტიფიკატები გადასცეს პროექტში მონაწილე პედაგოგებს.

Summarizing conference was held
One hundred children with special educational needs have been fully integrated in the physical development and sports lessons in the five public schools in Tbilisi.   Summarizing conference was held in the hotel Radisson on the completion of the project Inclusion of the Children with Special Educational Needs in Physical Development and Sport.
The conference was organized by the Ministry of Education and Science with the support of UNICEF and involved representatives of the Government, NGOs as well as Tbilisi public schools.
With UNICEF’s technical and financial support, the Ministry of Education and Science implemented the pilot project “Inclusion of the Children with Special Educational Needs in Physical Development and Sport” during the scholastic year 2011-12.  The objective of the project was to enable fulfillment of child’s rights to optimal development and play.
Within the framework of the project the teachers including specialized teachers as well as psychologists of all five schools were equipped with knowledge and skills to work with and for children with special needs. The parents of children were actively involved in all processes and all five pilot schools were provided with special sports equipment. To enable successful implementation of the pilot project, the training modules and small vocabularies with special terms for physical education teachers and various information brochures and posters have been produced.  Based on the national curriculum, the individual learning plans were elaborated for each child with special educational needs envisaging the individual needs and capabilities.
Inclusion of these children in the sports lessons has been going on and will continue in accordance with the individual plans. Project’s achievements and lessons learned guided the development of the recommendations for physical education teachers so that inclusive physical education for children with special needs could be implemented in all schools.
As a part of the event, Nada Marasović, UNICEF’s Deputy Representative and Natia Jokhadze, Head of National Curriculum and General Education Development Department, presented the certificates to those teachers who had been actively involved in the mentioned project.