პრეზიდენტის ინიციატივით, 2013 წლიდან საქართველოში ახალი სისტემა დაინერგება. კერძოდ, უმაღლეს სასწავლებლებში ჩასაბარებლად მოსწავლეებს მხოლოდ რვა საატესტატო და ერთი უნარ-ჩვევების გამოცდების ჩაბარება მოუწევთ. გამოცდებზე გასვლის შესაძლებლობა აბიტურიენტებს წელიწადში რამდენჯერმე ექნებათ და შედეგს გამოცდის დასრულებისთანავე შეიტყობენ.
დიმიტრი შაშკინის თქმით, ახალი მოდელი მოსწავლეებისთვის ნაკლებად სტრესული იქნება, რადგან გამოცდები სკოლებში, იმავე სივრცეში ჩატარდება, სადაც ისინი 12 წლის განმავლობაში სწავლოდნენ. საგამოცდო ტესტები კი მხოლოდ ერთიანი ეროვნული სასწავლო გეგმის ფარგლებში იქნება შედგენილი. შესაბამისად, მშობლებს შვილების რეპეტიტორებთან მომზადება და სოლიდური თანხების გაღება აღარ მოუწევთ. მით უმეტეს, ამის საშუალება ოჯახების უმრავლესობას არ ჰქონდა.
მინისტრის თქმით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ექსპერტთა ჯგუფი ახალ მოდელზე მუშაობას აგვისტოში დაასრულებს. აგვისტოდან დეკემბრამდე კი საქართველოს სკოლებში აპრობაციები ჩატარდება, რითაც ახლადშექმნილი სისტემა ყველა მიმართულებით შემოწმდება.
პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული მოდელი დანერგილია როგორც აშშ-ში, ასევე საფრანგეთში, გერმანიაში, სინგაპურში და ა.შ. პრეზიდენტის ინიციატივაა, ცივილური ქვეყანების მსგავსად საქართველოშიც ყველა ახალგაზრდას მიეცეს სტიმული კვალიფიკაცია დაუბრკოლებლად აიმაღლოს.

Minister introduced a new system of exams to the journalists
By the initiative of the President, from 2012-2013, a new system of the national examinations will be introduced. The entrants will have to pass 8 exams + general ability test to become students.  Moreover, the students will be given a chance to take exams several times during the academic year. The results of the exams will be revealed instantly.
According to the Minister, the new model of exams will be less stressful for the students, as the exams will be organized in the schools. The exam tests will be based on the material of the national curriculum only. This will have a positive impact on the families of the school students, as they won’t have to spend much money on providing the tutoring for their children in each exam.
The Minister also highlighted that, a group of experts will finish developing a final model of the exam by August, 2012. From August to September, the tests will be probed in the schools.
The similar model is used by many countries in the world, including France, Germany, the US and Singapore. It aims at providing the young people equal chances to enhance their qualifications.