დღეიდან პროფესიული განათლების დაფინანსების II ეტაპი დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროფესიული განათლების მსურველთათვის 1000 ლარიანი ვაუჩერების გაცემის მეორე ეტაპს იწყებს. ამჯერად, 1500 მსურველი შეძლებს სასურველ პროფესიას დაეუფლოს. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის საინფორმაციო ცენტრს  ეწვია და პროფესიული განათლების მიღების მსურველს 1000 ლარიანი ვაუჩერი თავად გადასცა.
1000 ლარიანი ვაუჩერების გაცემის მეორე ეტაპზე სამინისტრო ყველა მსურველს დააფინანსებს. მათ შორის: სოციალურად დაუცველ სტუდენტებს, მიმდინარე წლის ცხრაკლასდამთავრებულებს და იმ მეთორმეტეკლასელებს, რომელთაც სკოლის დამთავრების შემდეგ პროფესიული განათლების დაუფლება გადაწყვიტეს. მესამე ეტაპზე, რომელიც შემოდგომაზე გამოცხადდება, ვაუჩერს კიდევ 2500 მსურველი მიიღებს. ამჟამად კი, უკვე დაფინანსებულია 2500, მათ შორის 1700 სოციალურად დაუცველი სტუდენტი,  რომლებიც პროფესიას თანამედროვე სტანდარტებით  აღჭურვილ  სხვადასხვა კოლეჯებში ეუფლებიან.
პროფესიული განათლების ვაუჩერული დაფინანსების პროექტი 2012 წელს საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით ამოქმედდა. სამინისტრო  პროფესიული განათლების რეფორმებს რამდენიმე მიმართულებით ახორიცელებს.  ხელს უწყობს როგორც კოლეჯების მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის გაუმჯობესება-რეაბილიტაციას, ასევე დიდ ყურადღებას აქცევს პროფესიული საგანმანთლებლო დაწესებულებების მიერ  მომზადებული კადრების  კვალიფიკაციას.
სახელმწიფო ყველა მსურველს აძლევს საშუალებას ისწავლოს, იშრომოს, გახდეს პროფესიონალი და თავისსავე რეგიონში დასაქმდეს.
სწორედ სამინისტროს მიერ გატარებული რეფორმების შედეგად, ქვეყნის მასშტაბით არსებული პროფესიული კოლეჯების კურსდამთავრებულთა დასაქმების მაჩვენებელი 75%-ია.
სახელმწიფოს ამოცანაა პროფესიული განათლების ისეთი სისტემა ჩამოაყალიბოს, რომელიც ერთის მხრივ თავსებადი იქნება საერთაშორისო საგანმანათლებლო სტანდარტებთან, მეორეს მხრივ, სრულად დააკმაყოფილებს ადგილობრივი ბაზრის მოთხოვნებს.

Second phase of financing vocational education has started
Ministry of Education and Science of Georgia has activated the second phase of distributing vocational education 1000 GEL worth vouchers. At this time, 1500 volunteers will be given a chance to study at vocational education institutions. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini visited vocational education information center in Tbilisi and personally handed voucher to one of the future students.
During the second phase, the Ministry will provide the socially vulnerable students, 9th graders and 12th graders with vocational education vouchers. 3rd phase of the vocational education financing will start in autumn, and 2500 volunteers will be granted with vouchers.  Nowadays, 2500 students are studying at vocational colleges and 1700 of them are socially vulnerable.
Government of Georgia pays much attention to the development of vocational education system: colleges are being renovated; the educational programs are adjusted to the requirements of labor market, new system of vocational education financing has been initiated by the President.
As a result of the reforms implemented by the Ministry, the employment rate of the graduates of the vocational colleges increased to 75%.
Vocational education vouchers will be distributed at vocational education information centers of Tbilisi, Kutaisi and Kobuleti.