ნიკა გილაური პროფესიულ კოლეჯ ”სპექტრს” ეწვია
საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ნიკა გილაური პროფესიულ კოლეჯში ,,სპექტრი’’ პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული ვაუჩერული დაფინანსების პროექტის მეორე ეტაპზე დარეგისტრირებულ მსურველებს შეხვდა და მათთან ერთად დაათვალიერა უახლესი სიმულატორებით აღჭურვილი კლას-კაბინეტები, შემდუღებლების, მეფილეებისა და ელექტრიკოსების რეაბილიტირებული სახელოსნოები. პროფესიულ სტუდენტთა ახალ 150 კაციან ნაკადს ,,სპექტრი’’ უახლოეს მომავალში, ვაუჩერული დაფინანსების მეორე ეტაპზე მიიღებს.
ნიკა გილაური ვაუჩერული დაფინანსების პროექტის  პირველ ეტაპზე კოლეჯ ,,სპექტრში’’ ჩარიცხულ სოციალურად დაუცველ სტუდენტებსაც გაესაუბრა. 7 მაისს  კოლეჯში 1000 ლარიანი ვაუჩერით დაფინანსებული 250 სოციალურად დაუცველი სტუდენტი უკვე შეუდგა სწავლას.
ამ ეტაპზე საქართველოს მასშტაბით უკვე დაფინანსებულია 2500 სტუდენტი, მათ შორის 1700 სოციალურად დაუცველი.პროფესიული განათლების დაფინანსების მეორე ეტაპზე სამინისტრო 1000 ლარიანი ვაუჩერით 1500 მსურველს დააფინანსებს. მესამე ეტაპზე, რომელიც შემოდგომაზე გამოცხადდება, ვაუჩერს კიდევ 2500 მსურველი მიიღებს.
პროფესიული განათლების დაფინანსების ახალი სისტემა საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით 2012 წლიდან მოქმედებს და ამ პროექტისთვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 7 მილიონი ლარია გამოყოფილი. 1000 ლარიანი ვაუჩერით სახელმწიფო შემდეგი კატეგორიის მსურველებს აფინანასებს:
• სოციალურად დაუცველები, რომელთა სარეიტინგო ქულა არ აღემატება 100 000.
• პირები, რომლებმაც 2011-2012 სასწავლო წელს დაძლიეს საბაზო განათლების საფეხური (9კლასი) და სწავლა არ განაგრძეს შემდგომ საფეხურზე;
• პირები, რომლებმაც 2011-2012 სასწავლო წელს დაძლიეს ზოგადი განათლების საფეხური და არ დარეგისტრირდნენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე;
• ყველა დანარჩენი მსურველი, რომელიც გაივლის ტესტირებას ზოგად უნარებში და გადალახავს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს.
• მსურველი თანადაფინანსებით შემოდის სასწავლებელში. (70% - სახელმწიფო, 30% - მსურველი)
სახელმწიფოს მიერ ინიცირებული პროფესიული განათლების დაფინანსების ახალი სისტება საშუალებას აძლევს ყველა მსურველს დაეუფლოს სასურველ პროფესიას, ისწავლოს, იშრომოს, გახდეს პროფესიონალი და დასაქმდეს. შრომის ბაზარზე პროფესიული კადრების დიდი მოთხოვნაა, პროფესიული კოლეჯების კუსდამთავრებულების 75%-ი საქმდება მაღალანაზღაურებად სამუშაო ადგილებზე.

In the scope of his visit to the college, the Prime Minister also talked to those social vulnerable students who had started their studies recently.
Nowadays, 2500 students are studying at vocational colleges and 1700 of them are socially vulnerable. During the second phase, the Ministry will provide 1500 persons with a 1000 GEL voucher. 3rd phase of the vocational education financing will start in autumn, and 2500 volunteers will be granted with vouchers.
A new model of funding of vocational education has been activated since 2012 by the initiative of the President, 7 million GEL has been allocated from the budget of Georgian government for this purpose. The state vouchers are provided to the persons who fall under the following categories:
• socially vulnerable students, ( with social rate score 100000 and less);
• Persons who have successfully completed the basic level of education in 2011-2012  and have not pursued further studies at school level;
• Persons who have successfully completed a general level of education in 2011-2012  and have not got registered for the unified entry exams;
• Any other persons who will be able to pass the test in general ability and cross minimum competency level;
• Any interested persons who is willing to co-fund his/her studies ( 70%- state, 30%- students )
A new model of funding enables all interested persons to pursue their desired qualification, learn work and become professional.  75% of the professional college graduates are being employed.