რუსი ექსპერტი განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებს გაეცნო
რუსი ექსპერტი უშუალოდ გაეცნო იმ სწავლების მეთოდებს, რასაც მასწავლებლები ”მომავლის კლასის” მეშვეობით იყენებენ. ”მომავლის კლასი’’ ულტრათანამედროვე ტექნიკითაა აღჭურვილი, კლასში დამონტაჟებულია ინტერაქტიული „ჭკვიანი“ დაფა და სენსორული  მონიტორები. ულტრათანამედროვე ტექნიკის გამოყენებით მასწავლებლებს საშუალება ეძლევათ ჩაატარონ ინტეგრირებული გაკვეთილები, ხოლო სპეციალური მონიტორები სასწავლო პროცესში მოსწავლეების მაქსიმალურ ჩართულობას  უზრუნველყოფს.
პროფესიულ კოლეჯ ”იკაროსში” სტუმარი  სასწავლებლის საქმიანობასა და ინფრასტრუქტურას გაეცნო.  ”იკაროსში” სპეციალისტების გადამზადება ტურიზმის მიმართულებით შემდეგ სპეციალობებზე მიმდნარეობს: მზარეული; ბარმენი; ოფიციანტი; სასტუმროს მიღება-განთავსებისა და დაჯავშნის სპეციალისტი; კულინარული ხელოვნების სპეციალისტი; სარესტორნო საქმის  სპეციალისტი; სასტუმრო საქმის  სპეციალისტი.
ექსპერტი მასწავლებლის სახლსაც ეწვია და  დაათვალიერა მასწავლებლის სახლში არსებული ლაბორატორიები, ბიბლიოთეკა, საკონფერენციო დარბაზი და ტრენინგოთახები. ცენტრის ექსპერტებთან ერთად საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების ლაბორატორიის მეშვეობით ერთ-ერთ ექსპერიმენტშიც  მიიღო მონაწილეობა.  მასწავლებლის სახლში ტრენინგები ერთმანეთის პარალელურად ყოველდღიურად 300-მდე პედაგოგს ჩუტარდება.
მასწავლებლის სახლი 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს და პედაგოგებს სხვადასხვა მიმართულებით ემსახურება-მოკლე და გრძელვადიანი ტრენინგები პროფესიულ უნარებსა და ყველა სასკოლო საგანში, სემინარები, კონფერენციები, კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსები ინგლისურ ენაში, კომპიუტერსა და მენეჯმენტში.  აქვე ეწყობა თანამედროვე საგანმანათლებლო ლიტერატურის განხილვები ავტორების მონაწილეობით, უცხოელი და ქართველი ტრენერები ატარებენ სამოდელო გაკვეთილებსა და მასტერკლასებს სხვადასხვა საგნებში და ხორციელდება ლაივ კონფერენციები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში განთავსებულ სკოლებთან.
ლარისა ბურაკოვა ავტორია წიგნისა „რატომ გამოუვიდა საქართველოს“, რომელიც ორი წლის წინ გამოვიდა და დიდი დაინტერესება გამოიწვია. წიგნი ეხება საქართველოში გატარებულ რეფომებს, რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებს, და იმ წარმატებების აღწერას რასაც მოკლე დროში საქართველომ მიაღწია.
ამ ეტაპზე ლარისა ბურაკოვა კვლავ საქართველოშია და თავისი წიგნისთვის აგროვებს დამატებით ინფორმაციას, რადგან წიგნი უკვე უკრაინაში დაიბეჭდება და უკრაინულად ითარგმნება.

At 1st experimental school Russian guest observed the “Future Classroom”. In this multifunctional, technology-equipped classroom, all lessons are conducted with educational tools displayed on the electronic interactive board as well as on personal monitors of each student.
In the vocational college “Ikarosi” Larisa Burakova was introduced to the educational programs and infrastructure of the college. The college trains professionals in following specializations of tourism: cook, barman, waiter, receptionist, hotel booking, also specialists in the art of cuisine, restaurant and hotel businesses.
Russian expert also visited Teacher’s House and got familiarized with its concept. She observed laboratories of chemistry, physics, biology and met with the teachers taking trainings at Teacher’s House.
The purpose of the Teacher’s House is to serve teachers 24 hours a day, including providing such support as training programs in professional development and all school subjects. Furthermore, presentations and discussion forums on the latest publications of educational literature, model lessons, master classes, and online conferences are also being held at Teacher’s House.
Larisa Burakova is the author of the book “Why does it work in Georgia?”. The book published 2 years ago, covers successful Georgian reforms, Russian-Georgian political relationship and achievements of Georgian government.
The aim of Burakova’s current visit to Georgia is to gather some additional information for her book, which is now being translated into Ukrainian and will be published in Ukraine soon.