დავით ბაქრაძემ კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯი დაათვალიერა
დაფინანსების II ეტაპზე სამინისტრო 1000 ლარიანი ვაუჩერით 1500 მსურველს დააფინანსებს. III ეტაპზე, რომელიც შემოდგომაზე გამოცხადდება, ვაუჩერს კიდევ 2500 მსურველი მიიღებს. I ეტაპზე კი, საქართველოს მასშტაბით უკვე 2500, მათ შორის 1700 სოციალურად დაუცველი სტუდენტი დაფინანსდა.
დავით ბაქრაძე სტუდენტებსა და მათ პედაგოგებს გაესაუბრა და აღნიშნა, რომ უმუშევრობასთან ბრძოლის კუთხით უმნიშვნელოვანესია პროფესიული კადრების არსებობა. სწორედ ამიტომ, სახელმწიფო პროფესიული განათლების ახალი ვაუჩერული დაფინანსების სისტემით პროფესიული განათლების კიდევ უფრო მეტად განვითარებას უწყობს ხელს. შრომის ბაზარზე პროფესიული კოლეჯების კურსდამთავრებულების დასაქმების მაჩვენებელი 75%-ია. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის თქმით, ვაუჩერული დაფინანსების ახალი სისტემით კიდევ უფრო იზრდება პროფესიული განათლების სოციალური ხელმისაწვდომობა. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ ახალი პროგრამით სოციალურად დაუცველი ფენაც ფინანსდება.
1000 ლარიანი ვაუჩერით ფინანსდებიან:
•   სოციალურად დაუცველები, რომელთა სარეიტინგო ქულა არ აღემატება 100 000.
• პირები, რომლებმაც 2011-2012 სასწავლო წელს დაძლიეს საბაზო განათლების საფეხური (9კლასი) და სწავლა არ განაგრძეს შემდგომ საფეხურზე;
• პირები, რომლებმაც 2011-2012 სასწავლო წელს დაძლიეს ზოგადი განათლების საფეხური და არ დარეგისტრირდნენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე;
• ყველა დანარჩენი მსურველი, რომელიც გაივლის ტესტირებას ზოგად უნარებში და გადალახავს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარს.
• მსურველი თანადაფინანსებით შემოდის სასწავლებელში. (70% - სახელმწიფო, 30% - მსურველი).
სტუდენტებთან და პედაგოგებთან შეხვედრის შემდეგ, დავით ბაქრაძემ კოლეჯში არსებული საწნახელი, ღვინის სახლი, მარანი, სხვადასხვა სახელოსნოები დაათვალიერა და სწავლების პროცესს ადგილზე გაეცნო.
მრავალპროფილიან კოლეჯში სტუდენტები ფერმერის, მეღვინე-მევენახის, მეფუტკრის, ხილისა და ბოსტნეულის გადამამუშავებლის, სასურსათო პროდუქტების წარმოების, ვეტერინალური მომსახურების,  ტრაქტორისტ-მემანქანის, სასტუმრო საქმის მწარმოებელის,  მიმღებ რეცეფციონისტის, გიდის (გეოტურიზმი და ა.შ.), ტუროპერატორის (აგრო ტურიზმი), მზარეულის, კალატოზის, მებათქაშის, მეფილე-მომპირკეთებელის, დურგლის, ელექტრიკოსის, ძრავის შემკეთებლის და სავალი ნაწილის ტექნიკოსის პროფესიებს ეუფლებიან.
პროფესიული განათლების დაფინანსების ახალი სისტემა საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით 2012 წლიდან მოქმედებს და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 7 მილიონი ლარია გამოყოფილი.

During the second phase, the Ministry will provide 1500 persons with a 1000 GEL voucher. 3rd phase of the vocational education financing will start in autumn, and 2500 volunteers will be granted with vouchers. Nowadays, 2500 students are studying at vocational colleges and 1700 of them are socially vulnerable.
Davit Bakradze talked to the students and their teachers; during the talk, the chairman of parliament highlighted the importance of presence of qualified workforce in order to combat the unemployment. 75% of the professional college graduates are being employed. A new model of vocational education funding will increase an access of socially vulnerable population to it and will further develop the field, remarked Davit Bakradze.
The state vouchers are provided to the persons who fall under the following categories:
• socially vulnerable students, ( with social rate score 100000 and less);
• Persons who have successfully completed the basic level of education in 2011-2012  and have not pursued further studies at school level;
• Persons who have successfully completed a general level of education in 2011-2012  and have not got registered for the unified entry exams;
• Any other persons who will be able to pass the test in general ability and cross minimum competency level;
• Any interested persons who is willing to co-fund his/her studies (70%- state, 30%- students ) .
After meeting with the students and teachers, Davit Bakradze visited different shops located in the college and observed the learning process on site.
A new model of funding of vocational education has been activated since 2012 by the initiative of the President, 7 million GEL has been allocated from the budget of Georgian government for this purpose.