დავით ბაქრაძე CERN-ის გენერალურ დირექტორს შეხვდა
პარლამენტის თავმჯდომარესთან შეხვედრაზე ”CERN”-სა და საქართველოს შორის თანამშრომლობის დეტალები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
პროფესორი ჰოიერი CERN-ს 2009 წლიდან ხელმძღვანელობს. 2011 წლის დეკემბერში საქართველოს მთავრობასა და ბირთვული კვლევების ევროპულ ცენტრ ”CERN”-ს შორის მემორანდუმი გაფორმდა, რომლის თანახმად, 2012 წლიდან  ”CERN”-ში მიმდინარე გრანდიოზულ პროექტებში, კიდევ უფრო მეტი ქართველი მეცნიერი ჩაერთო.
ამოქმედდა გაცვლითი სამეცნიერო პროგრამები, რომლის მიხედვითაც ცერნიდან საქართველოში მეცნიერები ჩამოდიან და ღია ლექციებს ყველა დაინტერესებულ პირს უტარებენ. ასევე საქართველოდან ცერნში  გამოცდილების მისაღებად  სხვადასხვა სამეცნიერო ჯგუფები, მათ შორის ფიზიკის მასწავლებლები და ფიზიკის ფაკულტეტის სტუდენტები მიემგზავრებიან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ CERN-თან თანამშრომლობით, წელს პირველად ბაკურიანში საერთაშორისო სამეცნიერო საზაფხულო სკოლა აამოქმედა.
თანამშრომლობა ”ცერნთან” მნიშვნელოვანია საქართველოში საბუნებისმეტყველო მეცნიერების განვითარებისა და ამ მიმართულებით მოღვაწე მეცნიერების საქმიანობის ხელშეწყობისთვის. ცენტრში ამჟამად 33 ქართველი მეცნიერი მუშაობს. ჩვენზე 10-ჯერ დიდ უკრაინას ამ პროექტში მხოლოდ 37 თანამშრომელი ჰყავს ჩართული, ხოლო სამხრეთ კორეას - 42.
მეცნიერების განვითარებისთვის საქართველოს მთავრობას შემუშავებული აქვს ძალიან სწორად გათვლილი, მკაფიო სტრატეგია. საქართველოს 2012 წლის ბიუჯეტში მეცნიერების განვითარებაზე 25 მილიონი ლარია გათვალისწინებული. ეს  კი დაახლოებით 2 000 ქართველ მეცნიერს საშუალებას მისცემს სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებულ პროექტებში ჩაერთოს. საქართველოს მთავრობა ცდილობს, რომ ჩვენი ქვეყანის მეცნიერება საკუთარი თანხებით იყოს ჩართული მსხვილ საერთაშორისო  პროექტებში.

Davit Bakradze met CERN director
Chairperson of Parliament of Georgia, Davit Bakradze met Rolf-Dieter Heuer, professor, General Director of European organization of Nuclear Research, (CERN). During his visit to Georgia, Prof. Heuer will also hold meetings with Georgian scientists, the rectors of higher educational institutions, students and participants of international summer school of science.
Cooperation between Georgia and CERN was discussed during a meeting with the chairperson of Parliament.
Prof. Heuer has been the general director of CERN since 2009. In 2011, a memorandum was signed between the Government of Georgia and CERN that envisages engaging more Georgian scientists in the researches undertaken at CERN.
This year, the Ministry of Education and Science of Georgia  in cooperation with CERN hosts an international summer school of sciences in Bakuriani, Georgia.
Collaboration with CERN is very significant in further developing of natural science subjects. Currently, 33 Georgian scientists work in CERN, while the center has recruited only 37 researchers from Ukraine and 42 from South Korea.
The government of Georgia has elaborated a comprehensive plan for further development of science and allocated 25 million GEL in the budget. This will allow Georgian scientists to get involved in international scientific projects.