გამოცდები მთელი საქართველოს მასშტაბით აბიტურიენტებისთვის 28 ივნისს, პედაგოგებისთვის კი - 2 ივლისს დაიწყება. 6 ივლისს გამოცდა გრანტის გაუმჯობესების მაძიებელთათვის ჩატარდება, ხოლო 12-13 ივლისს გამოცდებზე მაგისტრანტობის კანდიდატები გავლენ. 2012 წლის გამოცდებთან და იმ წესებთან დაკავშირებით, რომლებიც ტესტირების პროცესში უნდა იყოს დაცული ბრიფინგი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ხატია დეკანოიძემ გამართეს.
მინისტრის განცხადებით, ყველა საგამოცდო ცენტრი საგამოცდო პროცესების ორგანიზებულად წარმართვისათვის სრულ მზადყოფნაშია, სისტემა გამართულია და მზად არის გამოცდების შეუფერხებლად და მაღალ დონეზე ჩასატარებლად.
28 ივნისს საქართველოს მასშტაბით 12 ქალაქში  17 საგამოცდო ცენტრი გაიხსნება.  წელს, საგამოცდო ცენტრებში 850-მდე ვიდეოთვალი დამონტაჟდა და 9000-ზე მეტი ახალი მერხით აღიჭურვა. საგამოცდო პროცესს 1300-მდე კურატორი და დამკვირვებელი ეყოლება. ასეთი ფორმატით ერთიანი ეროვნული გამოცდები წელს უკანასკნელად ჩატარდება. მომავალი წლიდან ახალი საგამოცდო მოდელი - 8+1 ამოქმედდება.
2012 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე 35 000-ზე მეტი აბიტურიენტი და გრანტის გაუმჯობესების მიზნით 5000-მდე სტუდენტი დარეგისტრირდა. სასერტიფიკაციო გამოცდას 40 000-მდე  მასწავლებელი გაივლის, ხოლო სამაგისტრო გამოცდას დაახლოებით 7500  სტუდენტი ჩააბარებს.
2012 წელს ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე სიახლეები რამდენიმე მიმართულებით ხორციელდება:
• 2012 წელს პირველად, ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე რეგისტრაცია აპლიკანტებმა მხოლოდ ინტერნეტით, სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე (www.naec.ge; online.naec.ge) გაიარეს;
• მეორადი ჩარიცხვები გაუქმდა და შვიდის ნაცვლად, აბიტურიენტებს  თავიდანვე ოცი სასურველი ფაკულტეტის არჩევის საშუალება ჰქონდათ;
• წელს მეოთხე არჩევით საგნად უმაღლესმა სასწავლებლებმა მხოლოდ მაპროფილებელი სავალდებულო საგნები  დააწესეს;
• 10%-ით გაიზარდა მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი სამედიცინო და იურიდიულ ფაკულტეტებზე. შესაბამისად, სამედიცინოზე და იურიდიულზე ჩაბარების მსურველებმა სამ საგანში 35%, ხოლო მეოთხეში, უცხო ენაში 30%-იანი ბარიერი უნდა გადალახონ;

As Minister stated, all examination centers in Georgia are technically ready to administer examination process smoothly.
On June 28, 17 examination centers will be opened in 12 cities across Georgia. The centers have been equipped with video surveillance facilities and fully furnished. 1300 curators and observers will work monitor the examination process. This year, Unified Entry exams will be carried out in this format for the last time. From 2013, entry exams will be organized according to 8+1 model.
35000 entrants are taking Unified Entry Exams, while 5000 students are taking exams in order to improve their state grants. 40000 teachers are taking Certification Exams. 7500 applicants are registered for Graduate Records Exams.
This year, for the first time, entrants have passed registration online on the web-pages www.naec.ge and www.online.naec.ge Second enrollment procedure has been abolished and entrants have a chance to choose 20 desired faculties instead of 7, as it was last year. The final results of the Exams will be announced by the end of August. Therefore, examination process will be less stressful for entrants and their parents. Higher Education Institutions have defined profile subject as the subject for the 4th - elective exam. Minimal competency barrier has increased with 10% for medical and law faculties. Accordingly, entrants of these faculties will have to cross 35% barrier in 3 compulsory subjects and 30% barrier in profile subject.