პროგრამის „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ მონაწილები დაჯილდოვდნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროგრამას „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ 2011 წლიდან ახორციელებს. პროექტი საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობებისთვის სახელმწიფო ენის სწავლებაზეა ორიენტირებული და მისი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლისა და კახეთის არაქართულენოვან სკოლებში ქართულენოვანი პედაგოგების წარგზავნაა. პროგრამის ფარგლებში არაქართულენოვანი სკოლებისთვის ასევე დაინერგა ქართული ენის ახალი სახელმძღვანელოები.
სამინისტროს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ არაქართულენოვან სკოლებში ქართულ ენაში  ჩატარებული ეროვნული შეფასების შედეგად გამოვლინდა, რომ არაქართულენოვან სკოლებში ქართულენოვანი მოხალისეების ჩართულობა და ქართული ენის ახალი სახელმძღვანელოს დანერგვა განათლების რეფორმის ერთ-ერთი წარმატებული კომპონენტია.
პროგრამაში „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ ჩართული 300-ზე მეტი მასწავლებლიდან დღეს ის პირველი 140 მოხალისე პედაგოგი დაჯილდოვდა, რომელებიც  ერთი აკადემიური წლის მანძილზე იმყოფებოდნენ და წარმატებით ასწავლიდნენ ქართულ ენას ეთნიკურ უმცირესობებს სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის და კახეთის რეგიონებში.
მოხალისე მასწავლებლები ადგილობრივ ოჯახში ცხოვრობდნენ და ქართულის გაკვეთილებთან ერთად სკოლის მოსწავლეები ჩართული ჰყავდათ არაფორმალურ განათლებაშიც, შექმნილი ჰქონდათ კლუბები, ხოლო ოჯახში თანაცხოვრების დროს  ოჯახის წევრებს ქართული ენის სწავლაში ეხმარებოდნენ. დღეს, სწორედ ამ მასწავლებლებს გადაეცათ სერტიფიკატები. დანარჩენი მოხალისეები ახალი სასწავლო წლიდან მუშაობას გააგრძელებენ და მათ მოხალისეთა ახალი ნაკადი შეუერთდება.

Awarding of the participants of “Georgian Language for Future Success” program
The program “Georgian Language for Future Success” began in September 2011 by the initiative of the President. The aim of the project is to improve the knowledge of Georgian language among the ethnic minorities living in Georgia. In the scope of the program, native speaker teachers are teaching Georgian language in the schools of Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, and Kakheti. New Georgian language handbooks were also introduced to non Georgian schools as a part of the mentioned project.
The National Center for Quality Enhancement under the Ministry conducted a national assessment in Georgian language; the research showed that engagement of native Georgian speakers in non Georgian schools and introduction of new textbooks was a success.
Up to 300 participants are involved in ”Georgian Language for Future Success” program. The awarded teachers had been teaching Georgian for a year in Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli, and Kakheti regions.
While conducting Georgian language lessons, the program participants co-taught with local teachers of the Georgian language and assisted the teachers of other subjects to deliver classes bilingually. The teachers participating in the program lived in host families and taught Georgian to family members. Participants also conduct extracurricular activities.