კონკურსის „ქართული კალიგრაფია“ გამარჯვებულები დააჯილდოვდნენ
დღესვე ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში გამართულ ღონისძიებაზე კონკურსის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. ირინე ქურდაძემ მათ ფასიანი საჩუქრები გადასცა. შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა კი ფონდის ფავორიტი გამოავლინა და დააჯილდოვა. სულხან სისაურმა ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტს მარიამ მათიაშვილს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსების ფარგლებში გამოცემული წიგნები - „მშენებელი ოსტატები შუა საუკუნეების საქართველოში“, ”არქირექტურის რესტავრაცია საქართველოში” და ”ჯავახეთის ეპიგრაფიკული კორპუსი” გადასცა.
კონკურსი „ქართული კალიგრაფია“ ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დაარსების დღისადმი მიძღვმილი „დამწერლობის ფესტივალის“ ფარგლებში ჩატარდა. მასში მონაწილეობა უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტებმა და კალიგრაფიის თემით დაინტერესებულმა პირებმა მიიღეს. კონკურსის მიზანია ქართული დამწერლობის, როგორც კულტურული ფენომენის პოპულარიზაცია და საუკუნეების ტრადიციის მქონე ქართული კალიგრაფიული სკოლის აღორძინება.
კონკურსის ფავორიტი ნამუშევრები გამოავლინეს დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრის მოადგილემ, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა და სხვა ორგანიზაციებმა.

Winners of the contest “Georgian Calligraphy” have been awarded
Winners of the contest were revealed at National Center for Manuscripts. Irine Kurdadze awarded the winners with presents; Sulkhan Sisauri identified and awarded contest favorites. The winner student of Technical University, Mariam Matiashvili was granted books published in the frames of grant contest of the foundation.
The contest “Georgian Calligraphy” was held in the frames of Manuscript Festival dedicated to the establishment of National Center for Manuscripts”. Students of higher educational institutions and interested individuals participated in the contest. The aim of the contest is to promote Georgian manuscript as cultural phenomenon and revival of Georgian calligraphy.
Amongst displayed works, favorites were identified by highest Government officials and representatives of higher educational institutions.