საქართველოს სკოლებში სწავლა 17 სექტემბერს დაიწყება
2012-2013 სასწავლო წელი საქართველოს საჯარო სკოლებში 2012 წლის 17 სექტემბერს დაიწყება. სკოლებში ახალი სასწავლო წლისათვის მზადება  მიმდინარეობს და ყველა სკოლა ტრადიციულად, 17 სექტემბერს სასწავლო პროცესს შეფერხების გარეშე განაახლებს.  სარეაბილიტაციო სამუშაო წელს 527 საჯარო სკოლაში განხორციელდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სოცილური პროგრამის ფარგლებში  აგრძელებს მოსწავლეებისათვის უფასო სახელმძღვანელოების გადაცემას. წელს 140 ათასი მოსწავლე, 1-დან მე-12 კლასის ჩათვლით, სახელმწიფოსაგან საჩუქრად  სასკოლო სახელმძღვანელოებს მიიღებს. სახელმძღვანელოები გადაეცემათ:
• სოციალურად დაუცველი ოჯახების წევრებს (70001-ზე ნაკლები ქულით);
•  იმ ოჯახების მოსწავლეებს, სადაც ერთდროულად სამი ან მეტი და-ძმა სწავლობს სკოლაში;
• 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული მეომრების შვილები.
სულ ამ სამი კატეგორიის მოსწავლეებზე  ერთ მილიონამდე  წიგნი გაიცემა და ეს სახელმძღვანელოები მათ 17 სექტემბერს სკოლაში დახვდებათ.
წელს პირველად, სასკოლო სახელმძღვანელოები საქართველოს მასშტაბით 400 სკოლაში გაიყიდება. სკოლებში სახელმძღვანელოები ისე გადანაწილდება, რომ წიგნების შეძენას მომიჯნავე სკოლების მოსწავლეებიც შეძლებენ. ამ ობიექტებზე სახელმძღვანელოს მაქსიმალური ფასი 10 ლარი იქნება. წიგნების შეძენის შესაძლებლობა მოსწავლეებს  10 სექტემბრიდან 8 ოქტომბრის ჩათვლით მიეცემათ. დაახლოებით 1 სექტემბრისთვის სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსება ამ სკოლების ჩამონათვალი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და  საქართველოს ფოსტას შორის დადებული მემორანდუმის ფარგლებში, მოსწავლეებს წელსაც შეეძლებათ სახლიდან გაუსვლელად საქართველოს ფოსტის ვებგვერდის მეშვეობით, ელექტრონულად გამოიწერონ სასკოლო სახელმძღვანელოები. ამ სერვისით სარგებლობა საქართველოს მასშტაბით ყველა მსურველს შეუძლია. გამოწერილ სახელმძღვანელოებს თბილისში მოსახლეობა გამოწერიდან 24 საათის განმავლობაში, ხოლო რეგიონებში 48 სათის განმავლობაში მიიღებს. ასევე, მოქმედებს საქართველოს ფოსტის ცხელი ხაზიც 2 24 09 09. დეტალური ინფორმაციის მოძიება ასევე შესაძლებელია ვებგვერდზე www.gpost.ge.

The new academic year will begin on September 17th
The 2012-2013 academic year will begin on September 17th in all public schools throughout Georgia. Schools are already preparing for the starting of classes, planning to pick up where they left off. This year, 527 Public schools are being rehabilitated while the Ministry of Education and Science continues to deliver free books as part of the Social Program. For the first time about 140,000 students (including 12th graders) will receive textbooks from the Ministry of Education and Science of Georgia
The books will be available to: members of vulnerable families (those with scores less than 70001), siblings who study at the same school, and to the children of solders who died in the August 2008 War.  Approximately 1 million books will be delivered to these three categories of students on September 17th.
For the first time, textbooks will be sold in 400 public schools throughout Georgia in addition to retail stores. The books will be distributed in such a way that children from neighboring schools will have the opportunity to access a nearby school to buy books as well. The cost of a single book will be no more than 10 Gel and will be available to purchase from September 10th to October 8th. The list of schools with books on sale will be posted on the official web page of The Ministry on September 1st.
According to the memorandum between the Ministry of Education and Science and the Georgian Post, anyone is now able to order home delivery of textbooks on the Georgian Post website. People living in Tbilisi will receive their deliveries within 24 hours while the regions will receive theirs within 48. The Georgian Post hot line is available for questions at 2 24 09 09 and more detailed information can be found at www.gpost.ge. In addition to books, all first grade children will receive net books on September 17th.