სააგენტო „პირველის“ მიერ გავრცელებული დეპუტატ დიმიტრი ლორთქიფანიძის ბრალდებასთან დაკავშირებით, რომელიც პირველკლასელთა რეგისტრაციას ეხება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო განმარტავს, რომ ბავშვის ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში დასარეგისტრირებლად პირველი ვადა 2012 წლის 2 აპრილიდან 17 ივნისამდე იყო განსაზღვრული. იმ მშობლებისთვის, ვინც სხვადასხვა მიზეზის გამო სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდებზე www.mes.gov.ge და www.catalog.edu.ge რეგისტრცია ვერ გაიარეს, დამატებითი ვადები 2012 წლის 1-დან 17 აგვისტოს ჩათვლით გამოცხადდა. სამწუხაროდ, აღმოჩნდნენ მშობლები, მათ შორის, დიმიტრი ლორთქიფანიძეც, რომელთაც მეორე ეტაპზეც არ მოახდინეს შვილების დარეგისტრირება. ამის გათვალისწინებით, სამინისტრომ გამოიჩინა კეთილი ნება და 27 აგვისტოს რეგისტრაცია მესამედ გამოაცხადა, რომელიც  10 სექტემბერს დასრულდება.
დიმიტრი ლორთქიფანიძემ სამინისტროს მიერ სწორედ მესამედ გამოცხადებული რეგისტრაციისას  დაარეგსტრირა შვილი. ამგვარად, დარეგისტრირებული ბავშვი ამ შემთხვევაში რა თქმა უნდა მოხვდებოდა სამინისტროს პროგრამაში, თუმცა დიმიტრი ლორთქიფანიძის შემთხვევაში, მისი შვილები ვერ მიიღებენ სახელმძღვანელოებს უფასოდ, ვინაიდან, „მოსწავლეების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის პროგრამის“ შესაბამისად, უფასოდ წიგნებს იღებენ ის მოსწავლეები, რომელთა მშობელი არ წარმოადგენს ქონების გადასახადის გადამხდელს, ანუ მათი წლიური შემოსავალი არ უნდა აღემატებოდეს 40 000 ლარს. საჯარო სამსახურის ბიუროს თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციის მიხედვით კი, დიმიტრი ლორთქიფანიძის წლიური (2011 წლის განმავლობაში) შემოსავალი 50 476.65 ლარია.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სოციალური პროგრამის ფარგლებში,  რამდენიმე წელია მოსწავლეების გარკვეულ კატეგორიას უფასო სახელმძღვანელოებს გადასცემს, ეს  არის ერთ-ერთი წარმატებული პროექტი იმ მრავალ პროექტს შორის, რომელსაც სამინისტრო ახორციელებს. „მოსწავლეების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის პროგრამის“ ფარგლებში უკვე მესამე წელია 100 ათასობით მოსწავლე სოციალურად დაუცველი, მრავალშვილიანი ოჯახებიდან და 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული მეომრების შვილები  მილიონობით სახელმძღვანელოს  სახელმწიფოსაგან უფასოდ იღებენ.

The Ministry of Education and Science of Georgia would like to make a clarification regarding the claim of delegate Dimitri Lortkipanidze that was spread by the agency “Pirveli” about the first term for the registration of a child in General Education Institutions, defined from April 2nd to June 17th, 2012. For those parents who failed to register on the official web pages of the ministry (www.mes.gov.ge and www.catalog.edu.ge) for various reasons, an additional term was announced from August 1st to August 17th, 2012. Unfortunately there were parents, including Dimitri lortkipanidze, who failed to register their children even in the second term. In light of these circumstances, the ministry empathetically announced a third registration term on August 27th, which will end September 10th.
Dimitri lortkipanidze registered his child during the recently announced third term. A Child registered in this term would still be accepted in to the program of the ministry, however in the case of Dimitri Lortkipanidze, his children won’t get textbooks free of charge due to the “Program of the Provision for Pupils with Textbooks.” Free books are provided for the pupils whose parents are not property taxpayers, i.e. their annual income must not exceed 40,000 GEL, while the annual (2011) income of Dimitri Lortkipanidze was 50,476.65 GEL.
According to the property declaration of the Civil Service Bureau and within the framework of the social program of the Ministry of Education and Science of Georgia, only certain categories of pupils are provided with free textbooks. This has been one of the successful projects among many that are being implemented by the ministry. For three years the “Program of the Provision for Pupils with Textbooks” has been providing millions of free textbooks to 100 thousand vulnerable pupils of large families and children of the soldiers who died in the August 2008 war.