პედაგოგები პრეზიდენტს შეხვდნენ
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გლდანში მშენებარე პროფესიულ კოლეჯში იმ მასწავლებლებს შეხვდა, რომლებმაც სასერთიფიკაციო გამოცდები წარმატებით ჩააბარეს. პრეზიდენტმა მათ განათლების სისტემის ის სიახლეები გააცნო, რომელიც ახალი სასწავლო წლიდან ქვეყანაში დაინერგება. მიხეილ სააკაშვილი კოლეჯის მიმდებარე ტერიტორიაზე საცურაო აუზისა და სპორტული კომპლექსის მშენებლობის პროცესით დაინტერესდა და იქ მიმდინარე შიდა სამუშაოებს გაეცნო.
მასწავლებლებთან შეხვედრაზე საქართველოს პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდები გაგრძელდება და იგი წელიწადში რამდენჯერმე ჩატარდება. უახლოესი გამოცდა 2013 წლის იანვარში - სასკოლო არდადეგების პერიოდში იგეგმება. რეგისტრაცია ოქტომბრის ბოლოს დაიწყება.
2012 წელს 8000-ზე მეტმა მასწავლებელმა  წარმატებით გაიარა სერტიფიცირება. ეს მაჩვენებელი შარშანდელ მონაცემს ორნახევარჯერ აღემატება. პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდა უკვე მესამე წელია ტარდება. ყოველწლიურად ამ პროცესში უფრო მეტი  ერთვება. მასწავლებელთა მოტივაციის გაზრდა რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა, ერთ-ერთი მათ შორის გაზრდილი ხელფასებია. სერტიფიცირებული მასწავლებლების სახელფასო სქემა ასეთია: სერტიფიცირების დანამატი 75 ლარი; დამატებით ინგლისურისა და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში - 200 ლარი; ისინი, ვინც ინგლისურის და კომპიუტერის გამოცდის ჩაბარების შემდეგ საუკეთესო 25%-ში მოხვდებიან, ხელფასი 1000 ლარი აქვთ; პედაგოგებს კი, რომლებიც საბუნებისმეტყველო საგნებში ლაბორატორიულ გამოცდას აბარებენ, ხელფასი კიდევ 75 ლარით ეზრდებათ.

President met with the certified teachers
Georgian President Mikeil Saakashvili held a meeting with certified teachers at Gldani vocational college today. At the meeting, Saakashvili spoke about the coming changes in the education system, which are set to occur in the future. The President also viewed the construction of a new swimming pool while in the region.
At the meeting the President noted that those who are willing to be certified can take the exam several times a year and at the end of October teachers’ re-registration will be announced. The teachers will take the exams in winter vocational schools.
This year certificates were given to approximately 800 teachers, which is 2.5 times more than last year. Certificate exams for teachers have been held for three years thus far and the number of certified teachers continues to steadily grow. Teachers were more motivated this year and one of the contributing factors was the increase in salaries given. The parameters for an increase in salary is as follows: certified teachers get an additional 75 GEL, if they pass the exam in English and computers that’s an additional 200 GEL, and those who are ranked in the top 25% after this exam will receive a salary of 1000 GEL. There is also an additional 75 GEL increase for those teachers who pass the lab exam in science.