საატესტატო და ერთიანი ეროვნული გამოცდები
დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეების, პედაგოგებისა თუ ზოგადად, საზოგადოების განსაკუთრებული ინტერესის გათვალისწინებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრომ უმოკლეს ვადაში შეიმუშავა სკოლის გამოსაშვები გამოცდების მოდელი, რომელიც ლოგიკურად თანხვდება ამა თუ იმ საგნის სავალდებულო ნაწილის სწავლების დასრულებას და საგამოცდო პროცესს მოსწავლეებისათვის მაქსიმალურად მოქნილს ხდის.
ახალი მოდელით მე-11 კლასის მოსწავლეები სასწავლო წლის ბოლოს ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიისა და გეოგრაფიის გამოცდას ჩააბარებენ,  მე-12 კლასში კი მათ ქართული ენისა და ლიტერატურის, უცხოური ენის, მათემატიკისა და ისტორიის გამოცდის ჩაბარება მოუწევთ.
ამასთან, მე-11 კლასის მოსწავლე, ამა თუ იმ საგანში წარუმატებლობის მიუხედავად, შეუფერხებლად აგრძელებს სწავლას მომდევნო კლასში და აღნიშნული საგნის გამოცდას დამატებით აბარებს სასწავლო წლის ბოლოს.
ახალი მოდელის სპეციფიკიდან გამომდინარე, 2012-2013 სასწავლო წლის დასასრულს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებები უშუალოდ უზრუნველყოფენ მეთორმეტეკლასელთა სკოლის გამოსაშვები გამოცდების ჩატარებას.
მოსწავლეები, რომლებიც 2012-2013 სასწავლო წელს მეთერთმეტე კლასში სწავლობენ,  გამოცდებს, გამონაკლისის სახით,  არა მაისში, არამედ მომდევნო სასწავლო წლის ოქტომბერში ჩააბარებენ. შესაბამისად, მათ ოპტიმალური დრო ექნებათ გამოცდებისათვის მოსამზადებლად.
ხოლო, მომავალი სასწავლო წლიდან სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებს გამოცდების ეროვნული ცენტრი ჩაატარებს. გამოცდები კომპიუტერულად, ცენტრის მიერ შემუშავებული ე.წ. cat-ის მოდელით ჩატარდება.
უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლის გაგრძელების მიზნით აბიტურიენტები ერთიან ეროვნულ გამოცდებს ტრადიციულად, ივლისის თვეში ჩააბარებენ.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო იწყებს მუშაობას კონცეფციის შუმუშავებისათვის, რომლითაც განისაზღვრება საგანმანათლებლო სისტემაში გასატარებელი კომპლექსური ცვლილებები. სკოლის გამოსაშვები გამოცდების მოდელის საბოლოო მოდიფიცირება,  ძირითადი პრინციპების შენარჩუნებით, აღნიშნული კონცეფციის შემუშავების შემდეგ მოხდება.

Considering the special interest of school leavers, teachers and the society, Ministry of Education and Science of Georgia has developed a new model of school leaving procedure in the shortest period. The new model logically matches the completion of certain mandatory part of some subjects. This will make examination process flexible for students.
At the end of academic year, according to new model, 11-th graders will have to pass exams in the following subjects: physics, chemistry, biology and geography, whereas 12-th graders will have to pass exams in Georgian language and literature, foreign language, math and history.
In spite of fail in any of the subjects, 11-th graders continue their studies and pass the failed exam along with other subjects.
Due to specific character of the new model, at the end of 2012-2013 academic year institutions of general education will have to provide conducting of high school exams for 12-th graders.
As an exception, at the end of 2012-2013 academic year, instead of passing exams in May, students will not pass the high school exams in May, the students will pass them in October of the upcoming year, thus they will have enough time for preparation.
Starting from next year National Examinations Center will conduct the exams. They will be computer-based and will be conducted according to the CAT model.
In order to continue studies in higher educational institutions, entrants will traditionally pass unified entry examinations in July.
The Ministry of Education and Science is starting its work on the concept, which will determine complex changes that should be carried out in the system of education. The final modification of the high school exams model will be developed after elaboration of the above mentioned concept, while maintaining the basic principles.