სამინისტროს ახალი ინიციატივა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს ფინანსური და მეთოდოლოგიური მხარდაჭერით პროფესიული განათლების სისტემაში ინკლუზიური განათლების დანერგვის პროცესს იწყებს. დღეს, სამინისტროში ,,პროფესიული განათლების სისტემაში ინკლუზიური განათლების დანერგვის პროექტის“  პრეზენტაცია გაიმართა.
საქართველოს განათლების სამინისტროსა და ნორვეგიის განათლების სამინისტროს ამ ახალი ინიციატივის ფარგლებში მოხდება:
• საკანონმდებლო მზაობის შექნა პროფესიული ინკლუზიური განათლებისათვის;
•  პორფესიულ სასწავლებლებში ადექვატური ფიზიკური და  სასწავლო გარემოს შექმნა სპეციალური საჭიროების მქონე პირებისათვის;
•  პროფესიულ სასწავლებლებში სსმ პირთა  ინტეგრაციის საკითხებთან დაკავშირებით ადამინური რესურსის განვითარება, დამსაქმებელთა დაინტერესება და  ჩართულობის გაზრდა;
• წინაპროფესიული განათლების კომპონენტების პილოტირება საჯარო სკოლებში,  რაც გულისხმობს სამეწარმეო პროექტების ინიცირებას საჯარო სკოლებში და ახალი საგნის ,, შრომითი უნარჩვევების” პილოტირებას 10 საჯარო სკოლაში.
განათლების სამინსიტრო ინკლუზიური განათლებას 2005 წლიდან ნერგავს საჯარო სკოლებში. თუმცა, ასევე უმნიშვნელოვანესია სპეციალური საგანმნათლებლო საჭიროების მქონე პირებისათვის განათლება იყოს ხელმისაწვდომი ყველა ეტაპზე. პროფესიულ განათლებაში ინკლუზიური განათლების დანერგვა ხელს შეუწობს სპეცილური საგანმანთლებლო საჭიროების მქონე პირებს გახდნენ მეტად ინტეგრირებულები საზოგადოებაში, შეიძინონ პროფესია და დასაქმდნენ.
პროექტის პრეზენტაციას ესწრებოდნენ: სფეროში მომუშავე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, საერთაშორისო ორგანიზაციბი, სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენლები  და დონორები USAID, UNIICEF.

New initiative of the Ministry
The Ministry of Education and Science of Georgia with the financial and methodological support of the Ministry of Education and Research of Norway is starting the process of implementation of inclusive education in the system of vocational education. A presentation of “Project of Implementation of Inclusive Education in Vocational Education System” was held in the Ministry today.
The following activities will be carried out within the framework of the new initiative the two Ministries:
• creation of legislative readiness for inclusive education;
• providing adequate physical and learning/teaching environment for inclusive students;
•  Development of human resources necessary for the process of integration of inclusive students in vocational education institutions, increasing interest and involvement among employers.
• Piloting pre-vocational education component in public schools, which means, initiating enterprenual projects and piloting a new subject “labor skills” in 10 public schools.
The ministry has been implementing inclusive education in public schools from 2005. Though, accessibility of inclusive education is of utmost importance. Process of implementation will encourage integration in society, acquisition of professions and opportunities of employment.
Representatives from Non-governmental sector, Public Defender’s Office, Georgian Lawyers’ Association, USAID an UNICEF attended the presentation of the project.