ბიბლიოთეკების როლი სასკოლო ცხოვრებაში
სასკოლო ცხოვრებაში სკოლის ბიბლიოთეკების დანიშნულება და როლი იზრდება. დღეს პირველად, მინისტრის მოადგილე ალუდა გოგლიჩიძე 200-მდე საჯარო სკოლის ბიბლიოთეკარს შეხვდა და მათთან ერთად განიხილა სამინისტროს ახალი ხედვა სასკოლო ბიბლიოთეკების საქმიანობასთან დაკავშირებით.
სასკოლო ბიბლიოთეკები გარდა მოზარდთა წიგნიერების განვითარებისა, ერთგვარ კულტურულ-შემოქმედებით ცენტრებად უნდა იქცნენ. სასკოლო ბიბლიოთეკები უნდა იყვნენ ინიციატორები სასწავლო კონფერენციების, შიდა სასკოლო ოლიმპიადების, მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენის, ახალი პროექტების პრეზენტაციებისა და სხვა. ბიბლიოთეკები უნდა ეხმარებოდეს დაინტერესებულ მოსწავლეებს შემოქმედებითი უნარების განვითარებასა და რეალიზებაში. თანამედროვე მოთხოვნებს უნდა შეესაბამებოდეს საბიბლიოთეკო ინფრასტრუქტურა მდიდარი წიგნადი ფონდითა და კვალიფიციური ბიბლიოთეკარებით.
სამუშაო შეხვედრაზე რამდენიმე სკოლამ ბიბლიოთეკის საქმიანობის ამსახველი ვრცელი პრეზენტაციებიც წარმოადგინა, ხოლო ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკის დირექტორმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, რომელიც ამავდროულად საქართველოს საბიბლიოთეკო ასოციაციის პრეზიდენტია, იმ პროექტების შესახებ ისაუბრა, რომელსაც საქართველოს საბიბლიოთეკო ასოციაცია სკოლის ბიბლიოთეკარებისთვის ახორციელებს.
საქართველოს საბიბლიოთეკო ასოციაციას დაახლოებით 150 წევრი ჰყავს მთლ საქართველოში. ასოციაცია 2000 წელს დაარსდა და მრავალ საინტერესო პროექტს ახორცილებს.

Role of Libraries in school life
The role of libraries in school life is increasing. For the first time today, Deputy Minister Aluda Goglichidze held a meeting with up to 200 librarians of public schools and discussed vision of the Ministry on new activities of school libraries.
School libraries will have a function of cultural and educational centers along with their main function of developing literacy. They will have to be the initiators of educational conferences, in-school Olympiads, exhibitions of school students’ works, presentations of new projects etc. Libraries will be assisting students in developing and realization of creative skills.
Several schools made presentations on the activities of libraries. Head of National Scientific Library Irakli Gharibashvili and other representatives talked about the ongoing projects.
Deputy Minister Auda Goglichidze was informed on the existing problems and answered the questions from the librarians.