სპეციალური კომისია საზოგადოებას ანგარიშს აბარებს
საჯარო სკოლებისა და რესურსცენტრების თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების საკითხების შემსწავლელი კომისიის თავმჯდომარემ ალუდა გოგლიჩიძემ კომისიის მუშაობის შედეგებზე საზოგადოებას ანგარიში ჩააბარა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში შექმნილი სპეციალური კომისია, რომელიც განათლების სამინისტროს, სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენლებით არის დაკომპლექტებული, იმ პირთა დავებს სწავლობს, რომელთაც სამინისტროს განცხადებით მიმართეს. განცხადებების შეტანა უნდა მოხდეს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში ან შესაბამის რესურსცენტრებში (განცხადების შემოტანის საბოლოო ვადა არის 2013 წლის 14 იანვარი). მიმართვის წესზე და კრიტერიუმებზე ინფორმაციის მოძიება შესაძლებელია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების ვებგვერდზე www.mes.gov.ge  კანონმდებლობაში (დებულება #1374)).
კომისიის სახელზე 1000-მდე განცხადებაა შემოსული თითოეულ მათგანს კომისია ინდივიდუალურად განიხილავს. ამ ეტაპზე 150-მდე განცხადების პირველადი განხილვა განხორციელდა, მომდევნო ეტაპზე კომისიის მიერ დასკვნები მომზადდება. კომისიის დასკვნა თავისი შინაარსით სამინისტროსათვის სარეკომენდაციო ხასიათისაა ვინაიდან, კომისია  გადაწყვეტილებას იღებს მხოლოდ პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლების ფაქტის დადასტურების ან უარყოფის შესახებ.
კომისია, რომელიც ყოველდღიურ რეჟიმში მუშაობს საზოგადოებას, პერიოდულად მიაწვდის ინფორმაციას გაწეული სამუშაოს შესახებ.

Report of Special Commission for the Society
Deputy Minister Aluda Goglichidze, head of Commission investigating cases of staff members of public schools and resource centers who were dismissed on political grounds, made a report for the society.
Special Commission set up in the Ministry of Education and Science of Georgia, is composed of the representatives from the Ministry, civil society organizations and Public Defender’s office. The commission is scrutinizing notices submitted to the Ministry or recourse centers (deadline for submission is January 14, 2013). Detailed information on criteria and the rules for submission of a notice can be found on the official web-site of the Ministry of Education and Science of Georgia, following the tab ‘Legislation’ (resolution #1374) on the web-page.
Up to 1000 notices will be scrutinized individually by the commission. At present, approximately 150 of them passed the first stage of the process; next stage will be dedicated to concluding remarks that will have a character of recommendation. The reason for this is that the commission makes decisions only in case if the fact of dismissal is or isn’t proven.