შეხვედრა ისტორიის პედაგოგთა ევროპული ასოციაციის წარმომადგენლებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე, ალუდა გოგლიჩიძე და  ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის საზოგადოებრივი ჯგუფის ხელმძღვანელი თეა ქარჩავა ,,ევროკლიოს’’ (ისტორიის პედაგოგთა ევროპული ასოციაციის) წარმომადგენლებს და ამ საერთაშორისო არასამთავრობო საგანმანათლებლო ორგანიზაციის წევრ ორგანიზაციას - საქართველოს ისტორიის მასწავლებელთა ასოციაციის ხელმძღვანელებს შეხვდნენ.  სტუმრებს შორის ასევე იყვნენ  ისტორიის მასწავლებელთა ასოციაციის წევრები უკრაინიდან და სამოქალაქო საზოგადოების, განათლების, კულტურის საკითხებში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ატაშე საქართველოში.
მოწვეულმა სტუმრებმა მინისტრის მოადგილეს და საზოგადოებრივი ჯგუფის ხელმძღვანელს ის ახალი რეგიონალური პროექტი გააცნეს, რომელიც ხორციელდება ,,ევროკლიოს’’ ხელშეწყობითა და დაფინანსებით. პროექტში ჩაერთვებიან 5 ქვეყნის პედაგოგები (საქართველო, უკრაინა, მოლდოვა, აზერბაიჯანი და სომხეთი). ამ რეგიონული პროექტის ფარგლებში შეიქნება დამხმარე რესურსი პროექტში ჩაბმული 5 ქვეყნის პედაგოგებისა და მოსწავლეებისთვის, რაც ხელს შეუწყობს ისტორიის საგნის ინოვაციურ სწავლებას.
ალუდა გოგლიჩიძემ  და თეა ქარჩავამ  დადებითად შეაფასეს ევროპული  ასოციაციისა და ქართველ პედაგოგთა  შემდგომი ურთიერთთანამშრომლობის პერსპექტივები. ორივე მხრიდან გამოითქვა ისტორიის სწავლების მეთოდიკის გაუმჯობესების მიმართულებით კოორდინირებული თანამშრომლობის სურვილი. აგრეთვე, მხარეებმა გამოთქვეს მზადყოფნა სამომავლოდ პედაგოგთა ტრენინგების და კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით, თანამშრომლობაში გაითვალისიწინონ ,,ევროკლიოს’’ კავშირები, გამოცდილება და ადამიანური რესურსები.

Meeting with the Representatives of European Association of History Educators
Deputy Minister of Education and Science of Georgia Aluda Goglichidze together with head of civil group of the Department of National Curriculum Tea Karchava held a meeting with the representatives of EUROCLIO (European Association of History Educators) and heads of Association of Georgian History Educators – a member organization of EUROCLIO. The meeting was attended by the members of Association of History educators from Ukraine and EU Mission cultural attaché to Georgia.
The guests introduced to the Deputy Minister and head of civil group of the Department a regional project which is under way with the financial support of EUROCLIO . Teachers from five countries (Georgia, Ukraine, Moldova, Azerbaijan and Armenia) will be involved in the project. Additional resource will be created in the framework of the project for the teachers and students of the five countries. This will encourage innovative teaching of history.
Aluda Goglichidze and Tea Karchava gave a positive evaluation to the prospects of future cooperation between the Association and Georgian teachers.  Participating parties expressed their desire to improve methods of teaching the subject along with readiness to take into consideration experience and human resource of EUROCLIO in the process of planning teacher trainings and increasing level of qualification.