სამუშაო შეხვედრა ზოგადი განათლების საკითხებზე
საქართველოს მთავრობისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF)  2011-2015 წლების თანამშრომლობის პროგრამის ფარგლებში დღეს, სიღნაღში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ალუდა გოგლიჩიძემ გახსნა. შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენლის მოადგილე ნადა მარასოვიჩი და ფილიპ ტესტოტ-ფერი - გაეროს ბავშვთა ფონდის განათლების მრჩეველი ჟენევიდან.
ორდღიანი შეხვედრა ზოგადი განათლების ათი განმსაზღვრელი ფაქტორის  ანალიზს ეძღვნება და მისი ორგანიზატორები გაეროს ბავშვთა ფონდი და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროა. შემდგომში ვორქშოფის შედეგად მიღებული მონიტორინგის ჩარჩო სამინისტროს და მის პარტნიორებს  იმ ძირითადი ფაქტორების დაძლევაში დაეხმარება, რაც ზოგად განათლებაში სამართლიანობის პრობლემას იწვევს.
აღნიშნული ღონისძიება  გაეროს ბავშვთა ფონდის გლობალური ინიციატივის- „სამართლიანობის სისტემების  შედეგების მონიტორინგი“ ანალოგია.  მსგავსი პრაქტიკა  2012 წელს სკოლამდელი განთლების/დაწყებითი სწავლების სფეროში დაიწყო.  ISET-ის კვლევითი ინსტიტუტის და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მიერ რიგი კვლევებისა უკვე ჩატრდა, როგორც  სკოლამდელი განათლების მონიტორინგის მატრიცის ნაწილი.
ამჯერად, ვორქშოფი  პარტნიორებს სიღნაღში აერთიანებს, რათა მათ დრო ზოგადი განათლების საკითხებს დაუთმონ.

Work meeting on the issues of general education
Within the framework of the Government of Georgia - UNICEF Programme of Cooperation for the period 2011 - 2015, from 22 – 23 January 2013 UNICEF in close partnership with the Ministry of Education and Science of Georgia is organizing a workshop on a ten determinant analysis in general education. The monitoring framework resulting from this workshop will further assist the Ministry of Education and Science and its partners in addressing the key bottlenecks that cause inequity in general education.
This event is in line with the UNICEF global initiative "Monitoring of Results for Equity Systems".
The similar exercise has already been launched in 2012 for the area of Preschool Education/Early Learning. As a part of a Preschool Education Monitoring Matrix already a number of baseline studies have been conducted by ISET Research Institute and National Statistic Office of Georgia.
This time the workshop will bring together education partners in Signagi to devote time to general education.
The event will be chaired by Mr. Aluda Goglichidze, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Ms. Nada Marasovic, Deputy Representative, UNICEF and Mr. Philippe Testot-Ferry, UNICEF Education Advisor from Geneva.