190 საჯარო სკოლის 9000-ზე მეტს მოსწავლეს სასკოლო ავტობუსი მოემსახურება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ახალი  პროექტი „სკოლების ხელმისაწვდომობა“ აამოქმედა. პროგრამა იმ საჯარო სკოლების მოსწავლეების ტრანსპორტით უზრუნველყოფას ითვალისწინებს, რომლებსაც სკოლამდე მისასვლელად ფეხით დიდი მანძილის გავლა უხდებოდათ.
,,ზოგადი განათლების ხელშეწყობის პროგრამის” ფარგლებში,  საქართველოს მასშტაბით 190 საჯარო სკოლის 9000-ზე მეტი მოსწავლე იქნება სასკოლო ავტობუსით უზრუნველყოფილი. სამინისტრომ პროგრამის გასახორციელებლად 2,6 მლნ. ლარი  გამოყო.
სატრანსპორტო მომსახურებას ტენდერში გამარჯვებული ორი კომპანია უზრუნველყოფს: შპს “ვი-ქომ” და შპს “თაიმსერვისი”. აღნიშნული  კომპანიები სკოლის მოსწავლეებს სატრანსპორტო მომსახურებას  გაუწევენ დათქმული ადგილებიდან სკოლამდე და სკოლიდან უკან. პროცესს კოორდინაციას სკოლის ადმინისტრაცია გაუწევს.
აქამდე  სასკოლო ავტობუსის გამართულობაზე, საწვავით უზრუნველყოფაზე თავად სკოლას უნდა ეზრუნა. სამინისტროს ამ ახალი ინიციატივის ფარგლებში კი, მთელ პროცესს თავად კომპანიები სკოლებთან  თანამშრომლობით უზრუნველყოფენ.
მომსახურების გაწევის პერიოდში რაიმე შეფერხების ან  პრობლემის  შესახებ სკოლა  სატრანსპორტო კომპანიას მიმართავს, თუ სატრანსპორტო კომპანია უმოკლეს ვადაში პრობლემას ვერ მოაგვარებს, სკოლა შესაბამის რესურსცენტრს  უკავშირდება. რესურსცენტრი ვალდებულია მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი სატრანსპორტო მომსახურების შესრულებას და კომპეტენციის ფარგლებში გადაწყვიტოს წარმოქმნილი პრობლემები, სხვა შემთხვევაში უმოკლეს დროში აცნობოს სამინისტროს.

School buses for more than 9000 pupils of 190 schools
The Ministry of Education and Science of Georgia has launched a new project “School Accessibility”. The aim of the program is to provide schools with buses for those pupils who have to walk long distances to reach schools.
In the framework of the program “Promotion of General Education”, more than 9000 pupils from 190 schools throughout Georgia will be provided with school buses. The Ministry allocated 2.6 million GEL for the program.
Two companies Ltd “V-com” and Ltd “Time service”, the winners of the tender will provide service of transportation. The process will be coordinated by school administrations.
Prior to this, schools had to provide technical maintenance of buses themselves. Within the framework of the new initiative, the companies will be involved in the process in cooperation with schools.
In case of a problem,  schools will be able to address the companies. If the company will not be able to solve a problem in a short period of time, schools will address a relevant resource center. Resource center shall provide assistance within its competences. Otherwise the Resource center shall inform the Ministry.