ნორვეგიასთან საგრანტო ხელშეკრულება გაფორმდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მხარდაჭერით, პროფესიულ განათლებაში ინკლუზიური განათლების დანერგვას იწყებს. დღეს, შესაბამის საგრანტო ხელშეკრულებას  ხელი მინისტრის მოადგილემ ალუდა გოგლიჩიძემ და  ნორვეგიის სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში ერლინგ სკონსბერგიმ მოაწერეს.
საქართველოს პროფესიული  განათლებისა და გადამზადების სისტემაში ინკლუზიური განათლების დანერგვა, ინკლუზიური განათლების მასშტაბების გაზრდას ითვალისწინებს.
ორ ქვეყანას შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების საფუძველზე,  სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში ინკლუზიური პროფესიული განათლების დანერგვა იწყება.  ნორვეგიის მთავრობა პროექტის მეთოდოლოგიურ და ფინანსურ მხარდაჭერას 3 წლის განმავლობაში განახორციელებს. გრანტის საერთო ღირებულება 1,873,845$-ია. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს თანადაფინანსება 3 წლის განმავლობაში კი  300,000$ იქნება.
ახალი პროექტის ფარგლებში  შემდეგი აქტივობები განხორციელდება:
• პროფესიული განათლების მარეგულირებელ დოკუმენტებში საჭირო ცვლილებების შეტანა;
• პროფესიულ სასწავლებლებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მოზიდვა;
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა პროფესიული ორიენტაციის მექანიზმისა და სწავლების მეთოდოლოგიის  შემუშავება;
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმების პოლიტიკის ლობირება;
• პროფესიულ სასწავლებლებში ფიზიკური გარემოს ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა;
• პროფესიულ სასწავლებლებში ინკლუზიური პროფესიული განათლების საკითხებში ადამიანური რესურსის გაძლიერება;
• ზოგადი განათლების საფეხურზე წინაპროფესიული განათლების კომპონენტის პილოტირება.
პროფესიული განათლების სისტემაში ინკლუზიური განათლების კომპონენტის დანერგვა ხელს შეუწყობს განსაკუთრებული საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე  პირებს დაეუფლონ მათთვის საინტერესო პროფესიას, დასაქმდნენ და იყვნენ კონკურენტუნარიანნი შრომის ბაზარზე.
ხელმოწერის ცერემონიას  საქართველოს განათლებისა  და მეცნიერებისა და  ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის  სამინისტროების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Grant Agreement with Norway
The Ministry of Education and Science of Georgia is starting the process of implementation of inclusive education in vocational education with the support of the Ministry of Education and Research of Norway. Today, a Grant Agreement was signed by Deputy Minister Aluda Goglichidze and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Norway to Georgia, Erling Skonsberg.
Implementation of inclusive education in vocational education of Georgia envisages broadening scale of inclusive education.
Based on the Grant Agreement signed between the two countries, inclusive education will be implemented in state vocational education institutions. Government of Norway will provide methodological and financial support for the period of three years. Total amount of the grant sum is  1,873,845$. Financing from the Ministry of Education and Science of Georgia amount for 300.000 $.
The following activities are planned in the framework of the project:
• Amendments to the documents regulating Vocational education
• Attracting persons with disabilities
• Elaboration of professional orientation mechanisms and teaching methodologies for disabled persons.
• Lobbying employment policy for persons with disabilities.
• Providing accessibility to physical environment in vocational institutions.
• Improving human resource in the issues of inclusive education
• Piloting component of pre-vocational education on general education level.
Implementation of inclusive education in vocational education system will enable persons with limited abilities to acquire profession and be employed.
Representatives from the Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Education and research of Norway attended the signing ceremony.