საატესტატო გამოცდები 2013
საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში 2012-2013 სასწავლო წელს სკოლის გამოსაშვები გამოცდები  4+4 მოდელით, ორ ეტაპად ჩატარდება. პირველი ეტაპი 2013 წლის 15 თებერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით  გაიმართება, მეორე  ეტაპი - 2013 წლის 20 მაისიდან  29  მაისის ჩათვლით.
კონკრეტულ საგანში გამოცდის ფორმის არჩევის და  საგამოცდო განრიგის  საკითხების შესახებ გადაწყვეტილებას თავად    სკოლა იღებს.
გამოცდის ჩაბარების უფლება ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების დამამთავრებელი  კლასის მოსწავლეებს და იმ პირებს აქვთ, რომლებმაც სრული ზოგადი განათლების საშუალო საფეხურის დაძლევის მიუხედავად, შესაბამის წელს  სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი ვერ მოიპოვეს.
პირი, რომელმაც სრული ზოგადი განათლების საშუალო საფეხურის დაძლევის მიუხედავად  ვერ/არ ჩააბარა გამოცდები,  მხოლოდ იმ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში რეგისტრირდება, რომელშიც  სრული ზოგადი განათლების საშუალო საფეხური დაძლია. ასეთ პირს უფლება აქვს ისარგებლოს 4+4 მოდელით და გამოცდები ორ ეტაპად ჩააბაროს, ან პირველ ეტაპზევე ჩააბაროს ყველა (8) დამამთავრებელი გამოცდა.

School-leaving Exams 2013
School-leaving exams 2012-2013 will be conducted in two stages according to model 4+4 in general education schools of Georgia. The first stage starts on February 15 and ends on March 1, 2013 and the period for the second stage is from May 20 to May 29, 2013.
Schools make decision on how the exam will be conducted in certain subject and the timeline for the exams.
Senior pupils and persons who were unable to get a certificate for secondary level of complete general education are eligible for school-leaving exams.
A person who has passed secondary level of complete general education, but has not been able/has not passed exams, shall be able to register only at schools where he/she has passed secondary level of complete general education. He/she shall be able to pass exams in (8) subjects on the initial stage.