დაწყებითი განათლების პროექტის ფარგლებში ტრენერების გადამზადება მიმდინარეობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, დაწყებითი განათლების პროექტს (G-PriEd)  „მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროგრამა დაწყებითი სკოლის (I-VI კლასები) ქართულისა და მათემატიკის მასწავლებლებისთვის“ ახორციელებს.
ამ ეტაპზე, იმ  90 ტრენერის ტრენინგები მიმდინარეობს, რომლებიც 121 საპილოტე სკოლის მასწავლებლებს გადაამზადებენ. ტრენინგ-პროგრამის პირველი ეტაპი 25-27 იანვარს ჩატარდა, მეორე ეტაპი კი,  1-3 თებერვალს გაიმართება. ტრენინგების მიმდინარეობას დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ალუდა გოგლიჩიძე დაესწრო.
პროექტის საპილოტე ეტაპი 2013 წლის თებერვალში დაიწყება და 2014 წლის ივნისში დასრულდება. პროექტის მიზანს დაწყებით კლასებში კითხვისა და მათემატიკის სწავლებისა და მოსწავლეების შედეგების გაუმჯობესება წარმოადგენს. მიზნის მისაღწევად,  ტრენინგ-პროგრამის გარდა,  სკოლის ბაზაზე არსებული უწყვეტი პროფესიული განვითარების პროგრამა განხორციელდება და  მშობელთა ჩართულობის ეფექტური სტრატეგიები შემუშავდება. ამასთანავე, სკოლები  ისეთ მრავალფეროვან სასწავლო რესურსებს მიიღებენ, როგორიცაა: საკითხავი მასალა მოსწავლეებისთვის, მანიპულატივები მათემატიკის სწავლებისთვის, თვალსაჩინოებები და შეფასების ინსტრუმენტები. სკოლებს ასევე გადაეცემათ სათანადო ტექნიკური აღჭურვილობაც.

Training of Instructors is underway within Primary Education Project
The Ministry of Education and Science of Georgia with the support of US Agency for International Development (USAID) is carrying out primary education project (G-PriEd) “Teachers’ Professional Development Program for Georgian and Math teachers of primary schools (I-VI grades).”
At this stage, training course of 90 trainers is under way. They will train teachers from 121 pilot schools. The first phase of the training course was held in January 25-27, the second phase is planned in February 1-3. Today, Deputy Minister of Education and Science of Georgia Aluda Goglichidze attended the process.
Piloting stage of the project will start in February 2013 and last till June, 2014. The aim of the Project is to improve pupils’ results and teaching process of reading skills and math at primary level. In order to reach the goal, apart from the training course, lifelong profesional development program will be implemented and parent engagement strategy will be elaborated. As a result, schools will have reading materials, manipulatives, evaluation instruments etc. together with technical equipment.