პროფესიული განათლების ახალი სტრატეგიის პროექტი განიხილეს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში პროფესიული განათლების ახალი სტრატეგიის პროექტის პირველადი განხილვა გაიმართა. შეხვედრა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ხარისხისა და შესაძლებლობების განვითარების მხარდაჭერის პროგრამა საქართველოს პროფესიული განათლების სექტროში“ ფარგლებში შედგა და მასში მონაწილეობა მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და პროექტით დაინტერესებულმა მხარეებმა მიიღეს.
გაფართოებული შეხვედრის მიზანი პროფესიული განათლების ახალი სტრატეგიის პირველადი პროექტის ფართო საზოგადოებისთვის წარდგენა და მათი მოსაზრებებისა და შენიშვნების გათვალისწინება იყო.
პროფესიული განათლების 2013-2020 წლების სტრატეგიაზე მუშაობა 2013 წლის იანვრის ბოლოდან დაიწყო და მასში ჩართულნი არიან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის, პროფესიული კოლეჯების, დონორი ორგანიზაციებიასა და სოციალური პარტნიორების წარმომადგენლები.
პროგრამის მიზანს პროფესიული განათლების ხარისხის უზრუნველყოფა წარმოადგენს. პროექტის საბოლოო ბენეფიციარები პროფესიული სასწავლებლების სტუდენტები - სხვადასხვა ასაკისა და შესაძლებლობების მქონე ადამიანები იქნებიან, რომლებიც სასურველ და ხარისხიან პროფესიულ კვალიფიკაციას შეიძენენ. მიღებული უნარები მათი დასაქმების შესაძლებლობას მნიშვნელოვნად გაზრდის და კერძო სექტორს კვალიფიციური კადრებით უზრუნველყოფს.

Discussion of new Draft Strategy on Vocational Education
Initial discussion of new draft strategy on vocational education was held at the Ministry of Education and Science of Georgia. The meeting was held in the framework of the EU financed project “Quality Enhancement and Capacity Building Support Programme in VET Sector of Georgia”. Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Ketevan Natriashvili attended the meeting together with the parties interested in the Project.
The aim of the broad meeting was to introduce initial draft strategy on vocational education to the public and take into consideration their ideas and remarks
Working process on vocational education strategy for the years 2013-2020 started in January, 2013. Representatives from the Ministry, National Center for  Educational Quality Enhancement, Teachers’ Professional Development Center, Vocational Colleges, donor organizations and social partners are involved in the process.
The goal of the program is to ensure quality of vocational education. Students of vocational colleges -persons of different age groups and abilities will be the beneficiaries of the Project. They will be able to acquire desired qualification of high quality. Obtained skill will considerably increase their employment possibilities and private sector will be provided with qualified staff.