MCC-ის საკონსულტაციო შეხვედრები გრძელდება
განათლების სისტემის განვითარების მიზნით გასახორციელებელი პროექტებისთვის „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი – საქართველო“ წინასატენდერო საკონსულტაციო შეხვედრებს აგრძელებს.
როგორც ცნობილია, აშშ-ს „ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციამ“ (MCC) ეკონომიკური განვითარებისა და სიღარიბის დონის შემცირების ხელშეწყობისთვის, საქართველო  MCC-ის მეორე ხუთწლიანი კომპაქტის უფლებამოსილ ქვეყნად შეარჩია. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს განათლების სისტემის განვითარებისათვის 140 მილიონი დოლარი გამოიყოფა, რომლის ერთ-ერთ მთავარ კომპონენტს უმაღლესი განათლების განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს.
კომპაქტის რატიფიცირებამდე განსახორციელებელი წინასწარი სამუშაოების ფარგლებში, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის - საქართველოს“ მიერ გამოცხადებულ მიმართულებებს შორის ერთ-ერთია:
მეცნიერების, ტექნოლოგიის, საინჟინრო და მათემატიკის  საბაკალავრო პროგრამების შემუშავებისა და განვითარებისათვის პარტნიორი დაწესებულებ(ებ)ის შერჩევა (Selection of Partner Institution(s) for Capacity Building and Establishing Bachelor Degree Programs in Science, Technology, Engineering and Math Higher Education in Georgia).
დღეს, სამუშაო შეხვედრა სწორედ, უმაღლესი განათლების მიმართულებით გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერით დაინტერესებულ პირებთან და ორგანიზაციებთან, საქართველოს წამყვანი სახელმწიფო უნივერსიტეტების რექტორებთან გაიმართა და მისი მიზანი  მონაწილეთათვის სატენდერო პირობების გაცნობა და მათ შეკითხვებზე პასუხის გაცემა იყო.
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი, მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ სანიკიძე და მინისტრის მოადგილე ქეტევან ნატრიაშვილი, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორი ჯიმ მაკ-ნიკოლასი, ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი ზურაბაშვილი იღებდნენ.

MCC consultation meetings continue
MCC continues pre-tender consultation meetings with the aim of developing Education System of Georgia. Millennium Challenge Corporation has selected Georgia as authorized country of the second five-year compact. Within the framework of the project, 140 million USD will be allocated for the development of Education System of Georgia. Development of higher education represents one of the main components.
Within the preliminary works conducted before the ratification of the compact, one of the directions set out by MCC is Selection of Partner Institution(s) for Capacity Building and Establishing Bachelor Degree Programs in Science, Technology, Engineering and Math Higher Education in Georgia.
Today, a meeting was organized with interested individuals and organizations and rectors of leading Georgian Universities. The aim of the meeting was to introduce bidding terms and to answer questions.
Minister of Education and Science of Georgia Giorgi Margvelashvili, First Deputy Minister Tamar Sanikidze, Deputy Minister Ketevan Natriashvili, MCC Resident Country Director Jim McNicholas, and Executive Director of the Fund Giorgi Zurabashvili attended the meeting.