საჯარო სკოლების ტრანსპორტით უზრუნველყოფის მეორე ეტაპი დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი გიორგი მარგველაშვილი გარდაბნის  მუნიციპალიტეტის სოფელ გამარჯვება პირველის იმ 34 მოსწავლეს შეხვდა, რომლებიც რუსთავის მე-2, მე-11 და მე-16 საჯარო სკოლებში სწავლობენ და რომელთაც დღეიდან  სასკოლო ავტობუსი  ემსახურებათ.
სოფელი გამარჯვება პირველი რუსთავიდან 10 კილომეტრით არის დაშორებული. სკოლამდე მისვლა ამ სოფლის მოსწავლეებისა და მათი მშობლებისთვის წლების მანძილზე გადაუჭრელი პრობლემა იყო. მოსწვლეებს უამინდობის დროს ხშირად სკოლის გაცდენა უწევდათ, სხვა შემთხვევაში, მხოლოდ მეორე ან მესამე გაკვეთილისთვის ახერხებდნენ სკოლაში მისვლას. დღეს ეს პრობლემა საქართველოს ბევრ სოფელში აღარ არსებობს. მოსწავლეები დათქმული ადგილებიდან სკოლამდე და სკოლიდან უკან სასკოლო ავტობუსით უსაფრთხოდ გადაადგილდებიან.
- გარდა იმისა, რომ ჩვენი შვილები დროულად და უსაფრთხოდ ივლიან სკოლაში, სასკოლო ავტობუსის მომსახურებით მნიშვნელოვანი ფინანსური შეღავათიც გვექნება - განაცხადა სამი მოსწავლის დედამ გულნაზი ლორთქიფანიძემ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, 2013 წლის იანვრიდან ახალი  პროექტი „სკოლების ხელმისაწვდომობა“ ამოქმედდა. პროგრამა იმ საჯარო სკოლების მოსწავლეთა ტრანსპორტით უზრუნველყოფას ითვალისწინებს, რომლებსაც სკოლამდე მისასვლელად ფეხით დიდი მანძილის გავლა უხდებოდათ. პირველ ეტაპზე, სასკოლო ავტობუსი საქართველოს მასშტაბით 190 საჯარო სკოლას დაენიშნა. 6 მარტიდან კი, პროექტში დამატებით 140 სკოლა ჩაერთო და უკვე 330 საჯარო სკოლის 16000-მდე მოსწავლეა სასკოლო ტრანსპორტით უზრუნველყოფილი. სამინისტრომ  პროექტის გასახორციელებლად 2,6 მლნ. ლარი გამოყო.

Second phase of providing means for transportation for public schools has started
Village Gamarjveba Pirveli is 10 kilometers away from Rustavi. Reaching school has been a problem for the pupils and their parents for years. Because of weather conditions pupils were forced to miss lessons. In other cases, the pupils could reach the school only for the time of second or third lessons. Today, the problem of transportation is solved for many villages.
- Our children will be able to reach school safely and on time, with the bus service is advantageous from financial point of view – noted Gulnazi Lortkipanidze, mother of three pupils.
With the initiative of the Ministry, new Project “School accessibility” was launched in January 2013. The aim of the Project is to provide with means of transport those pupils who have to walk long distances in order to reach their schools. Additionally 140 schools have joined the project from March 6. Up to 16000 pupils from 330 public schools have school buses today. The Ministry has allocated 2.6 million GEL for the implementation of the Project.