კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში ”აისი” ღვინის ლაბორატორია გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და GIZ-ის ”კერძო სექტორის განვითარება საქართველოში” პროგრამის ხელმძღვანელმა დოქტორმა იორგ ოელშლეგერმა კაჭრეთის პროფესიულ კოლეჯში ”აისი” ღვინის ლაბორატორია გახსნეს.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივი ფერმერებისთვის მეღვინეობა საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას და რეგიონის შემოსავლების ფორმირებისა და დასაქმების ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს წყაროს წარმოადგენს. მეღვინეობა ერთ-ერთი წამყვანი სპეციალობაა საზოგადოებრივ კოლეჯში ”აისი”.
კოლეჯში მეღვინეობის პროფესიის სტუდენტებს აქამდე თეორიული ცოდნის ლაბორატიულად გამოყენების შესაძლებლობა არ ჰქონდათ. შესაბამისი ინფრასტრუქტურის ნაკლებობის გამო ადგილობრივ ფერმერებს წარმოებული ღვინის ხარისხის შემოწმებაზე ხელი არ მიუწვდებოდათ, რაც წარმოებული ღვინის რეალიზაციაში ადგილობრივ, რეგიონულ თუ ეროვნულ ბაზრებზე  გარკვეულ წინააღმდეგობებს იწვევდა.
ზემოაღნიშნული გამოწვევის საპასუხოდ, საზოგადოებრივი კოლეჯის ”აისის“ ინიციატივითა და GIZ-ის ”კერძო სექტორის განვითარება საქართველოში” პროგრამის ტექნიკური და ფინანსური მხარდაჭერით, კოლეჯის ბაზაზე  ღვინის ლაბორატორია შეიქმნა, რომელიც საუკეთესო მაგალითია პროფესიული განათლების მისადაგებისა სწრაფად და მუდმივად ცვალებად შრომის ბაზრის მოთხოვნებთან.
სასწავლო ლაბორატორია კვალიფიციურ სპეციალისტებს მოამზადებს, რომლებიც კახეთის რეგიონის ხუთ მუნიციპალიტეტს მოემსახურებიან. ლაბორატორია ასევე სთავაზობს ადგილობრივ ფერმერებს ღვინის ხარისხის შეფასებას 19 პარამეტრის მიხედვით, რაც ადგილობრივ ბაზრებზე მათ რეალიზაციას შეუწყობს ხელს.

Opening of wine laboratory in Kachreti Vocational College “Aisi”
Wine-making represents one of the main occupations, main sources of income and employment for local farmers in Kachreti Municipality. Wine-making is one of leading vocations at Kachreti Public College “Aisi”
So far, students of the College did not have an opportunity to translate theoretical knowledge in lab practice. Because of lack of necessary infrastructure, local farmers were unable to examine the quality of the produced wine which in turn created obstacles on local, regional and national markets.
In order to respond to the abovementioned challenge, wine laboratory was set up on the infrastructural base of the College with the initiative of Public College “Aisi” and financial and technical assistance of GIZ Private Sector Development Programme. This is a good example of vocational education meeting standards of changing labor market.
The laboratory will prepare qualified specialists. They will serve five municipalities in Kakheti. The laboratory also offers the service of examining wine quality according to 19 parameters. This will encourage wine selling on local markets.