ახალი სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია გაიმართა
ეთნიკური უმცირესობების საბავშვო ბაღებისთვის ახალი სახელმძღვანელო გამოიცა სახელწოდებით - “ქართული ენა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისთვის”. პუბლიკაცია მოიცავს: ბავშვის სამუშაო რვეულსა და ალბომს, ასევე, აღმზრდელის მეთოდურ სახელმძღვანელოს დამხმარე აუდიომასალით.
2011-2012 წლებში სახელმძღვანელოს პილოტირება საქართველოს 6 მუნიციპალიტეტში (ახალქალაქი, ახალციხე, ბოლნისი, დმანისი, მარნეული, ნინოწმინდა) შექმნილ სკოლამდელი აღზრდის 8 ცენტრში განხორციელდა. პილოტირებაში  147 ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ბავშვი და 8 მასწავლებელი მონაწილეობდა. პილოტირების შედეგად სახელმძღვანელოში ცვლილებები შევიდა და  საბოლოო სახით ჩამოყალიბდა.
მიმდინარე წელს, სახელმძღვანელოს მასალების ბაზაზე, საქართველოს ექვსი მუნიციპალიტეტიდან (ახმეტა, თელავი, ლაგოდეხი, რუსთავი, გარდაბანი, წალკა) დამატებით გადამზადდა ეთნიკური უმცირესობების საბავშვო ბაღების 12 აღმზრდელი.
ახალი პუბლიკაციები პროექტის მონაწილე სკოლამდელი აღზრდის ცენტრებსა და საბავშვო ბაღებს საჩუქრად გადაეცემათ. სახელმძღვანელოებით სარგებლობას 700-ზე მეტი სკოლამდელი ასაკის  ბავშვი შეძლებს. პუბლიკაციების ელექტრონული ვერსიები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ელექტრონული ბიბლიოთეკის ვებგვერდზე elibrary.emis.ge განთავსდება.
პრეზენტაციები წარმოადგინეს ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის უფროსმა  ნათია ჯოხაძემ და სახელმძღვანელოს ავტორებმა. შეხვედრას ესწრებოდნენ:
გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF), ორგანიზაციის ,,გადავარჩინოთ ბავშვები’’ (Save the children), საქართველოს პორტიჯის ასოციაციის, უმაღლესი სასწავლებლების, საქართველოს მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების გაერთიანებების წარმომადგენლები, სხვა მოწვეული სტუმრები.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) ერთობლივი ინიციატივით ხორციელდება პროგრამა ”ხელმისაწვდომობის, ხარისხისა და თანასწორობის უზრუნველყოფა საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში”. პროექტის ქვეპროგრამის ”სკოლამდელი განათლების პოლიტიკის გატარება საქართველოში ადრეულ ასაკში ბავშვთა განათლების თანაბარი ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაუმჯობესებისთვის” მიზანია სკოლამდელი განათლების ხელშეწყობა. სწორედ ამ პროექტის ფარგლებში, ეროვნული სასწავლო გეგმების დეპარტამენტის კოორდინაციით, გამოიცა  ახალი სახელმძღვანელო.

Presentation of New Textbook
In 2011-2012 piloting process of the textbook was launched in 8 preschool centers of 6 municipalities in Georgia (Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Bolnisi, Dmanisi, Marneuli and Ninotsminda). 147 children and 8 teachers from ethnic minority groups participated in the piloting process. Certain changes were introduced to the textbook as a result of the piloting process.
This year, additionally 12 kindergarten teachers from 6 municipalities (Akhmeta, Telavi, Lagodekhi, Rustavi, Gardabani and Tsalka) will be trained based on the textbook materials.
The new publications will be handed to project beneficiary preschool centers. More than 700 preschool level children will be able to use the textbooks. Electronic versions of the publications will be uploaded on the official web-site of electronic library of the Ministry of Education and Science of Georgia elibrarly.emis.ge
Natia Jokhadze, Head of National Curriculum Department and authors of the textbook made the presentation. The meeting was attended by representatives from the United Nations Children’s Fund (UNICEF), “Save the Children”, Georgian Portage Association, higher educational institutions, unions of preschool educational institutions and other guests.
The program  “Providing accessibility, quality and equality of education in Georgian educational system” is carried out  with the joint initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia and UNICEF. The aim of the Project sub-program “Preschool education policy in Georgia for equal accessibility and quality enhancement of early age education for children” is to encourage preschool education. Within the framework of the project, the new textbook was developed by National Curriculum Department.