2013-2014 სასწავლო წლისთვის საჯარო სკოლებში პირველკლასელთა რეგისტრაცია იწყება
2013 წლის 1 აპრილიდან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინსიტრო აცხადებს პირველკლასელთა რეგისტრაციას 2013-2014 სასწავლო წლისათვის. სკოლაში ბავშვის შეყვანა მშობელს 5 წლის ასაკიდან შეუძლია. ასაკთან დაკავშირებით არჩევანს მშობელი თავად აკეთებს.
რეგისტრაცია ონლაინ რეჟიმში განხორციელდება და  3 ეტაპად ჩატარდება:
1. სკოლაში ჩასარიცხად სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ვებგვერდზე 2013 წლის პირველი აპრილიდან 2013 წლის 19 აპრილის ჩათვლით რეგისტრირდებიან ის მოსწავლეები:
ა) ვისი და–ძმაც  სწავლობს ამ სკოლაში;
ბ) ვისი მშობელიც სკოლის თანამშრომელია;
გ) ვისი ოჯახიდანაც ერთდროულად ორი ან მეტი ბავშვი შედის პირველ კლასში (ტყუპები, და–ძმები).
აღნიშნული მოსწავლეები ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტებს წარადგენენ 2013 წლის 20 აპრილიდან 2013 წლის 24 აპრილის ჩათვლით.
2.  ის მოსწავლეები, რომლებიც ვერ დარეგისტრირდებიან 2013 წლის პირველი აპრილიდან 2013 წლის 19 აპრილის ჩათვლით სკოლაში ჩასარიცხად სსიპ განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ვებგვერდზე რეგისტრაციას გაივლიან  2013 წლის პირველი მაისიდან 2013 წლის 20 ივნისის ჩათვლით. ხოლო, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტებს წარადგენენ  2013 წლის 21 ივნისიდან 2013 წლის 3 ივლისის ჩათვლით.
3. 2013 წლის 21 ივნისიდან 2013 წლის 3 ივლისის ჩათვლით მოსწავლის მშობლის/კანონიერი წარმომადგენლის მიერ მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში წარუდგენლობის საფუძველზე ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში განთავისუფლებულ ადგილებზე მოსწავლის რეგისტრაციისა და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების წარდგენის ვადად განსაზღვრულია 2013 წლის 10 ივლისიდან 2013 წლის 18 ივლისის ჩათვლით.
განათლების და მეცნიერების სამინისტრო ყველა პირველკლასელს საბავშვო სასწავლო პორტატულ კომპიუტერს გადასცემს.

Registration of first graders for public schools for the year 2013-2014 starts
The Ministry of Education and Science of Georgia announces beginning of registration of first graders for the year 2013-2014 from April 1, 2013. Parents are able to take their children to school from the age of 5 in case if a child reaches the age by September 15. Parents make decision regarding the age themselves.
Online registration in 3 stages will be available:
Stage I. 01/04/2013 - 19/04/2013
Registration will be carried out only for those pupils whose:
• siblings go to the same school
• parents teach in the same school
• families have  two or more children entering the first grade (twins, siblings)
Stage II. 25/04/2013-03/07/2013
Total online registration of first graders will be carried out
Special application form will be posted on the following web-sites www.registration.emis.ge; www.mes.gov.ge. A parent chooses only one school and enters information about a child in the registration form. The information has to include the following: name, surname and personal number. Place of residence is irrelevant for online registration.
A parent receives a text message with a unique code from the system upon successful registration. It is necessary to keep the code.
Parents are able to choose a school on the following web-site www.catalog.edu.ge, where detailed information on all public schools is available.
It is obligatory for a parent to submit pupil’s documentation to a school within the period of 2 weeks. After the deadline is over, the system will automatically annul the registration.
Stage III.  29/06/2013 - 05/07/2013
Parents will be able to re-register for a vacant place if they wish so.
A parent can annul registration using the unique code and personal number. If a parent decides to register a child in other school and annul the previous registration, he/she has to check vacant places in a particular school shown in a window which will appear on a screen.
The Ministry of Education and Science of Georgia shall award all first graders with portable computers.